loading
مارا در گوگل محبوب کنید ...

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نماید:face.png face.png
 • کاربران آنلاین : 20
 • ورودی گوگل : 275
 • کل مطاللب : 517
 • بازدید امروز : 2949
 • بازدید دیروز : 4489
 • بازدید این هفته : 2949
 • بازدید این ماه : 69979
 • بازدید کل : 1852518


بطور طبیعی در زیر پوستی که آلت تناسلی کودک را می‌پوشاند، دائما ماده سفید رنگی ترشح می‌شود. البته این ماده چرک نیست و خاصیت نرم کنندگی دارد و مانع چسبیدن پوست به سر آلت می‌گردد. در بعضی از مواقع این ترشحات عفونی شده و پوست سر آلت نیز دچار عفونت می‌گردد. در موارد نادر عفونت مزبور مخصوصا در نوزادان و شیرخواران موجب عفونت کلیه‌ها می‌شود. آمار نشان داده است که عفونت ادراری در پسر بچه‌های ختنه نشده به مراتب بیشتر از پسرهای ختنه شده است. بنابر این ختنه کردن از پیدایش عفونت دستگاه ادرای جلوگیری می‌کند. تحقیقات نشان داده است که سرطان گردن رحم در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان در جوامعی که ختنه شده‌اند کمتر از جوامعی است که ختنه نشده‌اند. بعضی از کودکان اگر ختنه نشوند ممکن است پیوسته با آلت خود ور بروند و این عمل عادت کودک گردد که موجب ناراحتی پدر و مادر می‌گردد.

.

.

فواید ختنه

۱- پسران ختنه شده از بهداشت بالاترى برخوردارند.

۲- از عفونت هاى ادرارى و کلیوى پیشگیرى مى کند. کاهش عفونت وتورم دستگاه تناسلی.

۳- از بیمار هاى مقاربتى و احتمالاً سرایت فورى HIV جلوگیرى مى کند.

۴- سرطان دستگاه تناسلى در مردان ختنه شده کمتر از سرطان در مردان بدون ختنه است.

۵- زنانى که شوهرانشان ختنه شده اند کمتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند.

۶- لذت بردن بیشتر از رابطه جنسى.

انجمن اطفال آمریکا تاکید کرده است که فواید ختنه آنقدر مشخص و صد درصد نیست که بتوان این عمل را به عنوان یک جراحی روتین برای همگان قرار داد ولی انجام آن را نفی نکرده است.

مهمترین عوارض ختنه عفونت و خونریزی می باشد.ختنه مانند هر عمل چراحی عوارض یک عمل را دارد.

.

بهترین زمان ختنه کردن

اگر ختنه بعد از تولد یا در ماههای اول تولد انجام گیرد، اولا احتیاج به بیهوشی عمومی کودک نیست و با بی حسی موضعی انجام می‌گیرد. ثانیا هزینه زیادی برای خانواده نخواهد داشت. مخصوصا اگر بهداشت و نظافت بعد از عمل رعایت شود، محل ختنه زودتر التیام می‌یابد. اگر ختنه در ماههای اول تولد انجام نشود، در این صورت علاوه بر اینکه کودک را باید بیهوش کرد و ختنه نمود، هزینه‌ای بر خانواده تحمیل می‌گردد و اثر بد روانی نیز بر کودک می‌گذارد. چون او در سنین کودکی (بویژه ۲ تا ۳ سالگی) نسبت به حفظ آلت تناسلی خود حساسیت دارد و چه بسا ختنه را تنبیه پدر و مادر در حق خود می‌پندارد و این تصور کودک را آزرده می‌کند. مشکلی که ممکن است ختنه کردن در ماههای اول تولد بوجود آورد عبارت است از زخم شدن نوک سوراخ آلت که باید از پیدایش آن جلوگیری کرد. زخم شدن نوک سوراخ آلت نتیجه قنداق کردن نامناسب کودک است که موجب می‌شود آمونیاک تولید شده از ادرار کودک با مجرای ادرار در تماس نزدیک باشد.

.

روشهای مختلف ختنه کردن

۱) گذاشتن حلقه پلاستیکی

این روش ، روش متداول ختنه کردن است. بدین ترتیب که حلقه پلاستیکی را روی نوک آلت قرار می‌دهند و با نخ گره می‌زنند و ۵ تا ۷ روز آن را به همین حال نگاه می‌دارند. در نتیجه پوست جلو نخ سیاه می‌شود و با حلقه پلاستیکی می‌افتد. این روش را معمولا قبل از سه ماهگی بکار می‌برند.

.

۲) ختنه کردن با روش بریدن و دوختن

در صورتیکه عمل ختنه در یکی دو ماه اول صورت نگیرد، جراح بعد از سه ماهگی با روش بریدن و دوختن ختنه را انجام می‌دهد. بعد از انجام ختنه محل باید به دقت نظارت گردد. اگر از محل ختنه چند قطره خون خارج شود، مهم نیست. ولی اگر خونریزی زیاد باشد باید هر چه زودتر به پزشک اطلاع داده شود تا از خونریزی جلوگیری نماید. در صورت مشاهده ترشحات سیتوزنگ در محل بریدن ختنه ، مادر باید محل را با آب و صابون بشوید و درمعرض هوا قرار دهد.

.

در چه مواردی نباید نوزاد را ختنه کرد:

» اگر تنه آلت نوزاد در سطح پوست عانه قرار گرفته و درحقیقت آلت نوزاد در چربی عانه فرو رفته باشد.

» اگر آلت نوزاد بسیار کوچک باشد، یعنی کمتر از ۲٫۵ سانتیمتر طول داشته باشد (آلت نوزاد سالم بین ۲٫۸ تا ۴ سانتیمتر می‌باشد).

» اگر پیشابراه به جای نوک آلت در زیر سر یا تنه آلت قرار گرفته باشد و پوست ختنه کامل تشکیل نشده باشد (مردم به این حالت می‌گویند که نوزاد ختنه شده به دنیا آمده است). این وضع یک نوع نابهنجاری است و نوزاد به جای ادرار کردن به جلو به زیر ادرار می‌کند، در چنین موارد کودک را نباید ختنه کرد بلکه باید در ۱۸ ماهگی با عمل جراحی خاص آلت او را ترمیم نمود.

برای انجام ختنه فرزند دلبندتان:

۱ ) انجام آن توسط یک پزشک ماهر

۲ ) انجام آن در بیمارستان مجهز را در نظر داشته باشید

مراقبت از کودک ختنه شده

آلت تناسلی کودک بعد از ختنه قرمز و متورم می شود و تا ۲۴ ساعت هم ممکن است خونریزی داشته باشد

اقدامات:

۱) پوشک کودک را به محض کثیف شدن تعویض کنید

۲) روزانه ناحیه مورد نظر را به آرامی با آب تمیز کنید

۳) از یک پماد آنتی بیوتیک بمدت ۳تا ۴ روز استفاده کنید

۴) از صابون,پودر,لوسیون وهر ماده دیگر تا خوب شدن کامل استفاده نکنید

۵) تا بهبودی کامل کودک را حمام نبرید

در بعضی مقالات تاکید شده بعد از افتادن پانسمان اولیه می توان کودک راحمام کرد و برای بهبود سریعتر مقداری نمک در وان کودک بریزید ولی از هیچ ماده ضدعفونی دیگر در آب استفاده نکنید . نخ بخیه معمولا طی ۷ تا۱۰ روز جذب می شود .اگر از حلقه استفاده شود حداکثر تا یک هفته خودبخود می افتد

۵) اگر خونریزی و یا ترشحات از آلت تناسلی ادامه پیدا کرد سر آلت تناسلی آبی و یا سیاه شد جریان ادرار کاهش پیدا کرد حتما با پزشک خود تماس بگیرید

عوارض ختنه

ختنه باید توسط پزشک با تجربه انجام گیرد و پزشک باید توصیه‌های بهداشتی بعد از ختنه را به مادر تذکر دهد. اگر پزشک در عمل دقت نماید، معمولا ختنه کردن عوارضی ندارد. ولی ممکن است پزشک پوست را کمتر یا زیادتر از معمول ببرد و بردارد و لذا آلت ناشکل گردد و والدین خشنود نباشند. ولی مهم نیست و با بزرگ شدن کودک شکل طبیعی خواهد داشت. عارضه مهم خونریزی شدید است. همچنین امکان دارد پزشک سر آلت را ببرد و این بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد.

.

ورم پوست غلاف سر آلت و چسبندگی آن

اگر ختنه در زمان خود انجام نگیرد یا بهداشت دستگاه تناسلی نوزاد یا شیرخوار رعایت نشود، پوست غلاف سر آلت باریک و تنگ می‌گردد و کودک به سختی و با فشار ادرار می‌کند. این حالت را فیموزیس می‌نامند. در چنین حالتی باید به دستورهای بهداشتی عمل شود و هر چه زودتر کودک ختنه گردد. اگر ختنه در ماههای اول انجام نگیرد، ترشحات سفید رنگی زیر پوست غلاف آلت بوجود می‌آید که این ترشحات چرک نیست و مادر می‌تواند آن را هنگام حمام کردن پاک و تمیز نماید. اگر ختنه در ماههای اول انجام نگیرد مادر باید کودک را نپیچد و شلوار آزاد به پای کودک نماید و در هنگام حمام کردن پوست غلاف آلت را تا آنجایی که امکان دارد به طرف بالا بکشد و باز کند و آن را تمیز نماید.

.

علایم عفونت:

۱) تب

۲) ترشحات بد بو

۳)افزایش قرمزی و تورم

.

باید ها و نبایدها

نوزاد پسر هرچه سریع‌تر باید ختنه شود ولی نباید در ۲۴ ساعت اول بعد از تولد این کار را کرد. علت این فاصله زمانی هم حصول اطمینان از سلامت نوزاد است. این ۲۴ ساعت، این امکان را فراهم می کند که نقایص و بیماری‌هایی که در آنها نباید ختنه انجام شود، شناسایی شوند. در بیماری‌های اختلالات خونریزی دهنده مثل هموفیلی، نباید ختنه انجام شود.

.

البته در اختلالات مادرزادی دستگاه ادراری – تناسلی هم نباید نوزاد ختنه شود. مهم‌ترین این اختلالات مادرزادی، هایپوسپادیازیس است که در آن سوراخ مجرای ادراری در زیر آلت تناسلی قرار دارد و چون بعدها در ترمیم این اختلال به پوست ختنه گاه احتیاج پیدا می شود، نوزاد نباید ختنه شود.خود عمل ختنه کردن می تواند در برخی موارد عوارضی به همراه داشته باشد. این عوارض معمولاً در کمتر از ۱ درصد موارد دیده می‌شوند و شایع‌ترین آنها عبارتند از : عفونت محل زخم، خونریزی زیاد، عدم برداشتن کافی پوست و پل پوستی. پل پوستی، در واقع قسمتی از پوست تنه آلت تناسلی مذکر است که به سر آلت تناسلی می چسبد.

.

البته ختنه می تواند باعث ایجاد التهاب و تنگی سوراخ ادراری شود که علت آن هنوز به درستی معلوم نیست. بریده شدن قسمتی از آلت تناسلی هم یکی از عوارض ختنه کردن است که در برخی از روش‌های انجام ختنه دیده می‌شود.

.

سوال شما

آقای دکتر برای من همیشه این سوال مطرح بوده که خداوند که ما را خلق کرده است با پوست ختنه گاه خلق کرده است و اگر خودش لازم میدانست خوب ما را بصورت ختنه شده خلق میکرد. یعنی خداوندی که احسن الخالقین است صلاح دانسته بوده که ما را به همین صورتی که به دنیا می آییم خلق کند. میخواستم بدانم آیا از لحاظ علمی این ختنه شدن باعث مشکل جنسی خاصی برای مردان نمیشود؟ با تشکر

پاسخ ما

دوست عزیز سوال مطرح شده از طرف شما دارای یک بعد اخلاقی و یک بعد علمی است. در مورد اینکه آیا ما بصورت اخلاقی اجازه داریم بدون کسب اجازه از طرف او اقدام به تغییر شکل اندام یک موجود زنده کنیم مسئله مهمی است که بنظر میرسد کمتر درباره آن فکر یا صحبت شده است. ختنه کردن یک پسربچه یا یک دختربچه عملی است که بدون اجازه وی انجام میشود. در واقع اصولاً کسب اجازه از سوی یک بچه نابالغ هیچ معنای عقلایی ندارد. بنا به اعتقاد یهودیان ختنه کردن پسربچه ها نشانه ای از پیمان آنان با خداوند بوده است که به امر خداوند به ابراهیم و از زمان او انجام میشده است. ظاهراً مسلمانان این سنت را از یهودیان اخذ کرده اند. در مورد ختنه دختربچه و پیشینه تاریخی آن آن اطلاعات چندان دقیقی نداریم اما این کار از زمان پیش از اسلام در میان اقوام و قبایل مختلف رایج بوده است. در مورد این که ختنه کردن یک عمل اخلاقی هست یا نه نیاز به یک بحث گسترده تر دارد که اینجا منظور ما نیست و میتوان آن را از منظرهای مختلف به نقد و چالش کشید. آنچه مسلم است این است که ختنه کردن دختران که آن را با تاکید مثله کردن یا Female Genital Mutilation می نامند عملی است که منجر به عوارض جدی درازمدت و برگشت ناپذیر در توانایی های جنسی زنان میشود و بعنوان یک جرم و امر غیرقانونی در بسیاری از کشورها میتواند مورد توجه و تعقیب قرار گیرد. از این لحاظ در مورد دختران بدون هیچ شکی میتوان آن را یک عمل غیراخلاقی نامید.

.

آیا ختنه شدن از نظر علمی تاثیری در بهبود رابطه جنسی دارد؟

اما در مورد تاثیر ختنه در توانایی های جنسی مردان اخیراً توسط دانشگاه جان هاپکینز بررسی صورت گرفته است. طی مصاحبه با ۵۰۰۰ مرد اوگاندایی که نیمی از آنها ختنه نشده بودند بر اساس این تحقیق از نظر کمیت و کیفیت رابطه جنسی تفاوت محسوسی بین دو گروه وجود نداشت. در واقع طبق یک تحقیق قبلی آمار ابتلا به ایدز در ختنه شده ها ۵۰ درصد کمتر از ختنه نشده هاست. البته نگرانی هایی از بابت احتمال خطر ختنه شدن در کاهش کمی و کیفی رابطه جنسی وجود داشت که این تحقیق در پاسخ به این نگرانی ها انجام شده بود.

ختنه در مصر باستان

ختنه در مصر باستان

.

نظر شما چیست ؟ آیا تجربه ای دارید که برای دیگران مفید باشد ؟ پس حتما” از طریق نظرات به من و دیگران کمک کنید.


نظرات

 1. shahram می‌گه:

  ba salaaam va arze khaste nabaashid.
  man az khaarej az iran mehmaani daaram ke pesareshoon 24 saale hastand.aaya baraaye khatne kardane pesare 24 saale moshkeli pish nemiyaayad
  agar dar iran khatne shavad??
  baraaye in kaar shoma che doctori ra pishnehaad mifarmaeed?
  ba tashakor

  • admin می‌گه:

   دوست عزیز سلام
   در ختنه کردن سن اهمیتی نداره و هیچ مشکلی هم بوجود نمیاد … برای ختنه به تمام بیمارستان ها و درمانگاه ها میتونید مراجعه کنید ..

 2. حسین مهری می‌گه:

  با سلام اقای دکتر من ۲۰ سال سن دارم و در زمان کودکی توسط یک فرد که دکتر نبود ختنه شدم الان پوستی از زیر کلاهک التم به التم چسبیده که در زمان نزدیکی با همسرم کش میاد و عذاب اوره ایا می شه این تکه پوست را جدا کرد با تشکر
  اگه امکانش هست جوابشو به ایمیلم بفرستین
  این تکه پوست رو وقتی میکشی مثل یک لایه پلاستیک می مونه حتی بعضی موقع خواستم خودم با تیغ جداش کنم

 3. پوریا احسانی می‌گه:

  خدا چه خدایی میتواند باشد که بندگانش با ختنه شدن به او نزدیک گردند؟واسلام چه دینی میتواند باشد که از سنت وآیین یهود پیروی کند؟

  • admin می‌گه:

   دوست عزیزم سلام
   مسلما که اگر انسان به دستورات خوای متعال پایبند باشه و انجام بده اونها رو برای این نیست که خداوند یکتا پیزی بدست میاره و قطعا از اجرای فرامین خداوند یکتا انسان بهره مند خواهد شد .. در ختنه تمامی تحقیقات سالهای اخیر اثبات میکنه که انجام ختنه برای مردان بسیار مفید است و هیچگونه عوارض منفی نخواهد داشت … اشاره یه آئین یهود فرمودید سوال میکنم خدای یهود با خدای مسیحیان و خدای مسلمانان متفاوتند؟ اگر خداوند همه این ادیان یکی است به یک خدای واحد انتقاد میکنید برای یک دستور ثابت؟

   • ناشناس می‌گه:

    اگر واقعا ختنه برای مردان مفید و لازم است چرا خداوند آفریده؟آیا فرزندان آدم ختنه شده اند اگر آری با چه وسیله ای؟چرا فقط در دین یهودی و دین اسلام واجب است؟چرا در مسیحیت واجب نیست؟

    • مدیریت می‌گه:

     دوست عزیزم سلام
     آیا گوشت رو خدا آفریده ؟ بله .. آیا چون خداوند گوشت رو زنده و خام آفریده ما اون رو زنده و خام مصرف میکنیم؟… خیر . آیا خدا میوه ها رو آفریده؟… بله , آیا ما بسیاری از میوه ها رو با پوست مصرف میکنیم؟.. خیر . حکمت بسیاری از کارهای خداوند رو بشر امروز هنوز درک نکرده .. امکان داره به دلایل بسیاری جنس مذکر در زمان جنینی به غلاف روی آلت نیاز داشته باشه اما پس از اون این نیاز از بین میره … مثل بند ناف …

     • م م می‌گه:

      اولا مقایسه گوشت و میوه و … با آلت تناسلی یه موجوده زنده قیاس مع الفارغ هست
      ثانیا در جواب جمله “امکان داره به دلایل بسیاری جنس مذکر در زمان جنینی به غلاف روی آلت نیاز داشته باشه اما پس از اون این نیاز از بین میره … مثل بند ناف …” اگه این طور بود پوست الت تناسلی هم در لحظه تولد دقیقا نیاز بود جدا بشه ولی خیلیها عمل ختنه رو انجام ندادند و مشکلی هم براشون پیش نیومده -پس ظاهرا مسئله یه سنت دینی دروغین هست نه یک امر الهی و ناشی از حکمت فلان و…..
      ثالثا شما پزشک هستید یا آخوند که اینقدر از این عمل دفاع میکنید؟؟!
      رابعا کدوم منبع موثق یا مقاله بین المللی رفرنس شماست که اینقدر از این عمل وحشیانه دفاع میکنید؟؟
      خواهشا از منظر علمی جواب بدید نه یه مشت خزعبلات دین یهود و اسلام و….

     • مدیریت می‌گه:

      دوست عزیزم سلام
      برای اطلاع از دلایل علمی ختنه میتونید به آمارهای رو به افزایش ختنه در جوامع غربی و پیشرفته و به قول شما غیر مسلمان و غیر یهودی مراجعه کنید

 4. رضا افخمی می‌گه:

  آیادر زمانی که نوزاد زردی دارد می توان آنرا ختنه کرد .(بیلی روبین ۱۴و در ۲۰روزگی)

 5. parsiiiiia می‌گه:

  همه منافع ختنه طبق آخرین تحقیقات علمی رد شدن … برای اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه کنید : https://www.facebook.com/khatne?ref=hl

  • admin می‌گه:

   دوست عزیزم سلام
   چند نکته :
   اول اینکه این صفحه ای که شما معرفی کرده اید در اثبات نظرات خود از هیچ منبع موثقی بهره نمیبرد و اکثرا عودت به سایت ویکیپدیا میدهد !!!
   دوم اینکه به نظر میرسد کل مخالفت با ختنه به دلیل مخالفت با لزوم ختنه در ادیان و به زبان ساده تر مخالفت با ادیان است نه عمل ختنه !!!
   سوم اینکه ختنه در زنان در ایران و هیچ جامعه متمدن دیگری انجام نمیشود در حالیکه طبق آمار سازمان بهداشت جهانی تقاضا جهت ختنه نوزادان پسر در دنیا با رشد روزافزونی روبروست .
   چهارم اینکه به هیچ عنوان ختنه موجب کوچکی آلت تا اندازه یک سانتی متر نخواهد شد , پوستی در بدن انسان با ضخامت یک سانتی متر وجود دارد آیا؟؟؟
   پنجم اینکه در این صفحه ذکر شده است که لذت جنسی مردان پس از ختنه کاهش میابد حال آنکه پس از ختنه به دلیل برداشتن لایه اضافی انتهای آلت میزان اصطحکاک بخش انتهایی آلت ( به عنوان حساس ترین بخش آلت ) به شدت افزایش میابد.

 6. babak می‌گه:

  ممنون اقای دکتر به خوبی با این ۵ دلیلی که اوردید هم من و هم جناب parsiiiia رو قانع کردید…به امید روزی که اموزه های اسلام جهانگیر بشود

 7. حسام ر می‌گه:

  سوال من از اقای دکتر اینه که محل ختنه شدن دقیقا کجای الته؟ممنون

 8. امیربدیعی می‌گه:

  سلام من پسر بیست ساله هستم توی سن چهارده سالگی ختنه شدم درحالی که اصلا راضی نبودم ختنه یک عمل وحشیانه ضد انسانیه که مصداق بارز نقض حقوق بشر به حساب میاد

 9. يونس صنعتي می‌گه:

  سلام اقای دکتر پسر من امروز ۲۵روزه است ولی به علت زردی که داشت نتونستیم برای ختنه کردن ببریم به نظر شما باید چه کاری انجام بدیم .ممنون میشم راهنمای کنین با تشکر از زحمات شما/

 10. مهرتاب می‌گه:

  سلام
  پسرم ۱۴ ماهشه و یک هفته ای هست که ختنه شده، پوست از سر آلتش جدا نشده بود، الان ادرار کردنش بهتر شده ولی زخماش حالت خون خشک شده داره امروز یه تکه از زخمش کنده شد و یک قطره مایع شفاف ازش بیرون اومد، لطفا رهنمایی کنید

  • مدیریت می‌گه:

   دوست عزیزم سلام
   اول اینکه حتما به صورت مداوم عمل ضد عفونی کردن و تعویض پانسمان رو انجام بدید , اگر به نظرتون میرسه آلت شکل طبیعی نداره یا خونمردگی و آسیبی مشاهده میکنید حتما به پزشک مراجعه کنید , مایه شفافی که دیدید احتمالا مایه درون سلولی ِ سلول های سطح پوست بوده که به دلیل زخمی بودن خارج شده .. عفونت ها معمولا زرد رنگ هستند نه شفاف اما به هر حال مراجعه به پزشک برای معاینه و اطمینان خاطر توصیه میشه و ایکاش زودتر برای ختنه اقدام میکردید .. بهترین زمان برای ختنه تا سه ماهگی است

 11. حسن حیدری می‌گه:

  سلام.پسری ۲۵ساله هستم که از نظره خودم از سایز آلت تناسلی خودم رنج میبرم.میخواستم بدونم حالا به هر دلیلی برای افزایش اندازه و حجم آلت تناسلیم به کدوم دکتر با چه تخصصی مراجعه کنم؟آیا مشکلم با جراحی حل میشه؟لطفا جواب رو برام ایمیل کنین.ممنون

  • مدیریت می‌گه:

   دوست عزیزم سلام
   اول اینکه اندازه آلت تناسلی اگز زیر ۱۳ سانتی متر نباشه کاملا طبیعی و کافی است اما اگر فکر میکنید با افزایش اندازه آلت تناسلی اعتماد به نفس بالاتری خواهید داشت بهترین و موثرترین و بدون عارضه جانبی ترین راه استفاده از دستگاه اکستندر هست , عمل جراحی به دلیل عوارض گسترده ای که میتونه داشته باشه اصلا توصیه نمیشه

 12. سامی می‌گه:

  سلام اقای دکتر میشه بیشتر. در مورد کسایی که ختنه شده به دنیا میان توضیح بدین؟ چرا این جور میشه؟ایا بده یا خوبه؟ عواقبی هم داره؟

  • شهریار می‌گه:

   اصلا خود حضرت ابراهیم در ۹۹ سالگی ختنه شد نه در چندروزگی من اصلاً نمیگم نباید ختنه میشدم یا بقیه پسرا نباید ختنه بشن و نمیگم که ختنه کردن عملی اشتباه هست فقط میگم باید به میل و تصمیم و رضایت خود فرد انجام بشه این کار مثل این میمونه که یک نفر رو به زور بیهوش کنی ببری تو اتاق عمل بعد مثلاً لاله ی گوششو یا بینیشو ببری یا دستشو قطع کنی بعد که به هوش آمد بهش بگی راستی من دستتو قطع کردم اینطوری قشنگ تره! اینطوری که نمیشه زندگی کرد. بعدشم الان اونایی که ختنه نکردن مگه همشون مردن؟ بچه دار نشدن؟ ارضا نشدن؟ اصلاً من این موضوع رو که خود فرد توانایی تصمیم گیری در مورد کاری رو که رو بدنش قراره انجام بشه رو نداشته باشه قبول ندارم… به هیچ عنوان حالا هر کس هر چی دلیل علمی و عقلی میخواد بیاره…

 13. wolf می‌گه:

  حرفهای تکراری و تکراری
  اولا ریسکهای مواردی مانند عفوت و ایدز پایین میاد و جلوگیری وجود نداره دوما اگر برای پسران واجب هست برای دختران اند واجب است .به دلایل بسیار .مهمترین آنها ۱-باکتری در نقاطی تجمع دارد که دارای شرایط مسائد زیر باشد
  ۱-تاریک ۲-نم دار ۳-دارای منابع غذایی ۳-ترجیحا فرو رفته (همانند زخم) ۴-گرم خودتان که همکار هستید قضاوت بفرمایید آلت کدام جنس مکانی مناسب برای باکتریهاست ؟ به همین دلیل اگر خانمی ۳ روز نظافت نکند لای پایش بوی تعفن میگیرد . و به تایید آکادمی کودکان ایران عفونت در کودکان پسر ختنه نشده ۱ دزصد و دختر ۵ برابر پسران میباشد.همکار گرامی اگر خواهان جویا شدن حقیقت هستید صادقانه در مورد مزرات این عمل تفکر کنید .حال پرسشی مهم ،اگر صادقانه به مزایای ختنه بانوان رسیدید ،حاضر هستید خواهر و مادر و لااقل دختر خویش را ختنه کنید؟!

  • مدیریت می‌گه:

   دوست عزیزم سلام
   اول اینکه مطلب درباره با ختنه در پسران است و ارتباط دادن اون با ختنه زنان کار درستی نیست , در اینجا هم قصد صحبت درباره ختنه در زنان رو ندارم و ختنه زنان رو کلا مردود میدونم در همه انواع مختلف اون , و اما در رابطه با ختنه در مردان , گفتنی های گفته شده و اگر از لزوم ختنه در مبحث دینی هم بگذریم هیچ کس نمیتونه منکر ویژگی های مثبت ختنه آلت در مردان بشه … به راحتی با یک جستجو میتونید به رشد سرسام آور ختنه در کشور های مسیحی برسید که مسلما فقط به دلیل تینکه کنوجه ویژگی های مثبت اون شده اند روز به روز بیشتر به اینکار روی می آورند , ختنه از نظر ظاهری باعث زیبایی بیشتر آلت , افزایش لذت جنسی و جلوگیری از ایجاد هرگونه عفونت در لایه زیرین پوست آلت در افراد ختنه نشده خواهد بود , ویژگی های مثبت ختنه رو انشالله در مقاله ی دیگری خواهم آورد

 14. Armin می‌گه:

  می خواستم بدونم برای بزرگ شدن آلت غیر از دارو و عمل جراحی راه حل دیگری هم وجود داره؟ ممنون

 15. سامی می‌گه:

  یکی نیست اینجا جواب سوال من رو که بالا کردم رو بده؟اقای مدریت کجایی؟چرا جواب من رو ندادی؟

 16. اسی می‌گه:

  سلام من ۲۴ سال سن دارم که به دلیل هیپوسپادیاس ختنه نکرده بودم تا هفته ی پیش به پزشک مراجعه کردم ایشون گفتن که مجرای ادراری رو دست نزن چون زیاد پایین نیست و همینطور باشه اما ختنه ی منو در یک عمل جراحی ترمیم کردن خواستم نظر شما رو هم بدونم و خواهش کنم راهنماییم کنید ممنون میشم

 17. اسی می‌گه:

  جواب بدین دیگه خواهشا

 18. سارا م می‌گه:

  با سلام

  من ۲۸ ساله هستم و ۲ سال است که با همسرم ازدواج کرده ام. آلت همسرم به دلیل ختنه بدی که داشته است در هنگام نزدیکی نمی تواند به حداکثر طول خود برسد و وقتی می خواهد این اتفاق بیفتد احساس درد شدیدی دارد که رابطه مان قطع می شود

  به دکتر مراجعه کردیم و گفت مشکل از نحوه ختنه کردن است. دیگر پیگیر این موضوع نشدیم. ولی چون این موضوع خیلی ما را اذیت می کند به حدی که وقتی من می خواهم به حالت ارگاسم برسم و اگر همان موقع درد همسرم شروع شود رابطه قطع می شود

  من هم مجبور به خودارضایی شده ام. و به همین دلیل از رابطه جنسی بدم می آید. به نظر شما با عمل جراحی مشکل حل خواهد شد؟

 19. علی می‌گه:

  ایا ختنه به چند شکل انجام میگیرد ؟
  اخه این سوال وقتی به ذهنم رسید که دیدم مدل الت من با بقیه فرق میکنه ؟
  خواهش میکنم به سوالم زود ج بدین اخه بد جوری ذهنمو قاطی کرده

 20. امیر ساعتچی می‌گه:

  سلام من یه پسر شونزده ساله هستم و ختنه هم نکردم.چون سنم یکمی زیاد شده راستش دیگه خجالت میکشم.یکی از فامیلای درمون یه خانوم چهل و دوساله بود مامانم باهاش صحبت کرد اون قرار بود ختنم کنه اما من راضی نشدم یه بار هم توی مطبش منو معاینه کرد خیلی باهام صحبت کرد اما من مقاومت کردم ختنه کردن پسرا و دخترا یک عمل وحشیانه و بیرحمانه و ضدانسانیه باید در تمام جهان لغو بشه ممنونم با سپاس

 21. amir jahani می‌گه:

  Salam man ye pesare 26sale Hastam
  Bekhatere ye seri masael dar kudaki khatne nashodam
  Vali alan khunevadam kheyli esrar daran va hatta migan ghaderan inkaro be zur ham anjam bedand
  Man etelaat kafi nadaram dar in bare
  Baad az in amal niaz be bastari shodan ya khabidan tu khune hast?

 22. malool می‌گه:

  سلام ، من ۱۷ سالمه ، نمیدونم چرا قسمتی از پوسته ی پایین کلاهک آلتم به کلاهکش چسبیده ، و وقتی هم که آلتم به حالت نعوض در میاد ، درد نسبتاً زیادی رو توی اون ناحیه احساس میکنم.
  و البته روم هم نمیشه برم دکتر. اصلا نمیدونم چه دکتری باید برم؟!!؟
  لطفا کمکم کنید
  ممنون

 23. پرنیا می‌گه:

  با سلام
  من لازمه که بگم با همسرم یک ساله ازدواج کردیم ایشون ختنه نشده
  هیچ مشکلی هم تا به حال نداشته ایم چه در رابطه ی قبل از ازدواج که دوست بودیم.چه بعد از ازدواج همسر من فوق العاده گرم مزاج و هات هستن من راض هستم این بحث ها که فرزند رو باید ختنه کرد را رد می کنم متاسفم برای خودمون که ما اریایی پیرو دین و رسوم اعراب شده ایم

 24. م.م. می‌گه:

  آخه آدمهای حسابی چرا ما رو احمق فرض کردین رابطه ختنه با ایدز دیگه چیه مثل رابطه دست با استکان که بعد از مدتی شکل اونو به خودش بگیره بابا دیگه بسه بهتر بود دلایل علمی بهتر مثل ارگاسم و دیر ارضاء شدن مرد را بگیئ که مهمتره.
  اه اه اه

 25. یییی می‌گه:

  من بیست ساله و ختنه نشده هستم و هیچ مشکلی ندارم فقط وقتی خانم ها آلتم را می بینند می خندند که برام مهم نیست

 26. م ش می‌گه:

  ببخشید من ده روزه پسرمو ختنه کردم ولی با اینکه حلقه کاملا از پوست جدا شده پشت سر الت کیر کرده لطفا بفرمایید چگونه حلقه رو در بیاوریم.

 27. باران می‌گه:

  سلام پسرم شش ماهشه تو چه سنی باید ختنه شود؟

 28. جواد می‌گه:

  سلام،دیدم خیلی با حوصله به همه جواب میدین،خواستم یه سوالی بپرسم که چند وقتیه ذهنمو مشغول کرده سایز آلت تناسلی من ۱۳٫۵ سانته و میخوام بدونم که ایا این سایز برای من که الان ۱۷ سالمه عادیه یانه
  متشکر میشم اگه جوابو بهم ایمیل کنین…

  • مدیریت می‌گه:

   دوست عزیزم سلام

   سایز آلت شما استاندارده و هیچ مشکلی برای ازدواج و نزدیکی و ارضای نیازهای طرف مقابلتون به دلیل سایز نخواهید داشت

 29. مجید می‌گه:

  سلام دکتر.پسر چهار ساله دارم.ختنه شده در ده ماهگی الان سه ساله میگذره کلاهکش فکر میکنم حالت عادی نداره.یعنی اینکه کلاهک و بدنش باهم در یک سطح مثال حالت عادی که لبه داشته باشه نیست نوک تیز وچسبیده به بنه الت هست.ایا بزرگتر بشه کلاهک شکل خودش میگیره. یا مشکلی در ختنه بوده.میشه جواب برام ایمیل کنید.اگر مشکلی باشه خودم نمیبخشم. چون بعد از عمل در دوسالگی از دکترش سوال کردم گفت عادی درست میشه

 30. زینب می‌گه:

  سلام..پسرم در وزن ۳٫۵ ختنه شد..اوایل مشکلی نبود ولی بتدریج که وزنش زیاد شد و چاق شد التش داخل رفت که هر وقت ادرار داشته باشه و به خودش فشار بیاره التش میزنه بیرون یا خودم اگه از طرفین فشار بدم میزنه بیرون..امروز متوجه شدم کا لبه کلاهک التش به پوست چسبیده.ایا به مرور زمان درست میشه یا باید به متخصصمراجعه کنیم؟؟/پسرم۹ ماهشه..اگه همینطوری بمونه بعدا مشکلی پیش میاره؟

 31. حامد می‌گه:

  اینایی که با ختنه کردن مخالفت میکنن یا هنوز ختنه نشدن یا از ختنه شدنشون خیلی ناراحتن.
  الان حتی غربی ها هم متوجه مزایای این کار شدند و به این کار اقدام میکنن. اونوقت یه عده آدم بی خبر و گمراه تو مملکت خودمون…
  واقعا متاسفم برا بعضیا

 32. ali می‌گه:

  سلام اقای دکترِ,ایا ختنه باعث کوچکتر ماندن از سایز طبیعی الت میشه؟

 33. مهدی می‌گه:

  ببین منو: فقط میخام به اونایی که مخالفن بگم مسیرشماها با مسلمونها جداست چون اونا روزی چند وعده تو نمازشون گواهی میدن پیامبر فرستاده خداست وحرفا وکارهاشم قبول دارن که یکیش همین ختنست، شما برید همون آتیش پرستی رو ادامه بدید و مایه ننگ جامعه اسلامی نشید

  • رادیو آماتور می‌گه:

   سلامطبق تحقیقات جدید ختنه مردان موجب کاهش لذت جنسی میشود . اگه من جای تو بودم اصلا ختنه نمیکردم . در ثانی در دین اسلام هم ختنه سنت است و واجب نیست . قابل توجه طرفدار ها!

   • مدیریت می‌گه:

    دوست عزیزم سلام
    منبع اطلاعات و تحقیقات جدیدتون رو بدید ما هم ببینیم !!! اولا از دید شرعی ختنه مردان در دین اسلام واجب است دوما طبق تمامی تحقیقات ثابت شده ختنه احتمال ابتلا به بیماری هایی از قبیل عفونت های مجاری ادراری , سرطان پروستات و .. رو کاهش میده , لذت و میل جنسی رو هم افزایش میده

    • رادیو آماتور می‌گه:

     با سلام خدمت مدیریت عزیز منبع گفته های مکن سایت ویکی پدیاست.
     یک بررسی در سال ۲۰۰۲ توسط بویل و همکاران. بیانگر این موضوع بود که: «دستگاه جنسی مرد که دست‌نخورده و سالم باشد دارای هزاران گیرندهٔ حسی بسیار حساس و همچنین پایانه‌های عصبی بسیار تحریک کننده (ارضا کننده) است که خیلی از آن‌ها در ختنه از دست می‌روند، که باعث کاهش غیرقابل اجتناب احساس و شور جنسی در مردان ختنه شده‌است. آن‌ها نتیجه گرفتند: «آمیزش جنسی، وقتی مرد ختنه شده‌است، برای هردو جفت (یار) کمتر ارضا کننده‌است.»[۲۱]

 34. ارام قنبري می‌گه:

  سلام ، ما چون در ایران زندگی نمی کنیم مجبور شدیم کمی دیر پسرم را ختنه کنیم، یک هفته پیش در بیست و چهار هفتگی اش با روش حلقه ختنه اش کردیم ولی هنوز تورم و قرمزی داره مثل روز اول ولی نه تب داره و نه ترشح بد بو ! ایا این تورم نشانه عفونت است !؟ لطفاً پاسخ بدهید متشکرم

 35. سعید می‌گه:

  آقای دکتر اگر تو واقعا دکتر بودی که نباید مسایل اعتقادیتو با مسایل علمی قاتی می کردی ولی خوب اگه سواد داری این سایتو مطالعه کن این سایت یک سایت مذهبی اسلامی است
  http://quranicpath.com/misconceptions/circumcision.html
  انقدر هم چرند نگو تو اصلا سواد و صلاحیت نداری
  ختنه حساس ترین قسمتهای لذت بخش آلت تناسلی پسران را از بین می برد تو اصلا می دونی که چند تا پایانه عصبی تکامل یافته جنسی رو مثل یک آشغال دور می ریزی؟
  اصلا به سرطان پروستات کاری نداره شاید منظورت سرطان پینس بوده که یک بیماری بسیار نادر در جهان است تو اصلا می دونی احتمال اینکه یک نفر سرطان پینس بگیره چقدر است؟اگه نمی دونی حرف مفت نزن تو برای ناقص کردن پسران مردم و دزدیدن اون چیزی که خدا و طبیعت به اونها داده تا ازش لذت ببرند مسئولی خدا بهت رحم کنه

  • مدیریت می‌گه:

   دوست عزیز میفرمائید خدا به من رحم کنه؟ این یعنی شما به خدا اعتقاد دارین؟؟ و چطور میشه به خدا اعتقاد داشت و صریح ترین دستور دینی رو به تمسخر گرفت؟؟ شما که دوست دارید تحقیق علمی بفرمائید تشریف ببرید در وب سایت های خارجی و ببینید میزان ختنه در کشورهایی مثل آمریکا طی ۱۰ سال گذشته چند درصد رشد داشته , اونها مسلما به دلایل مذهبی اینکار رو انجام نمیدن و نتایج تحقیقات پزشکی عامل افزایش این مسئله بوده , دوست عزیز اگر با کسانی که در سنین بالا ختنه کردند سوال کنید میفهمید که با ختنه نه تنها میزان لذت جنسی اونها کاهش نداشته بلکه افزایش محسوسی هم داشته , البته خداوند انسان رو مختار آخریده و شما میتونید مخالف باشید اما لطفا دلایل منطقی برای دیگران بیارید نه یک مشت عصبانیت

 36. افرا می‌گه:

  ختنه یه کار ” غیر لازم ” هستش که هرچقدر بخواین توجیه ش کنید باز یه جای کار شما میلنگه.. آمار ختنه در غرب که می فرمائید رو به افزایشه، دقیقا بر عکس این حرف شما رو آمارها ی امروز دارن نشون میدن. کمتر از یک سوم مردان جهان ختنه شده اند و مشکلی هم با آلتشون ندارن .. و ختنه در اروپا اصلا جایی نداره که شما میگی اروپا ختنه میکُنه..

  و اما در آمریکا .. آمار ختنه داره با مخ میخوره زمین چون مردم به “غیر لازم” بودنش پی بردن؛ و حتی در ایران اونهایی که کمی فکر کنن در این مورد و تحقیق بکنن به انگلیسی و نه فارسی – که یه مطلب در مورد ختنه رو که ۱۰ سال پیش نوشته شده رو هزار بار تو سایت ها و وبلاگ های فارسی کپی پست کردن و شما هم تو سایتتون همین کار رو کرده اید – به بیهوده و “مضر” بودن عمل ختنه پی میبرن.

  این ویدئو رو هم ببینید :

  فیلمی که به طور علمی مضرات ختنه پسران را نشان می دهد:

  http://s4.picofile.com/file/7871319886/Do_Cut_or_Not.flv.html

  • مدیرسایت می‌گه:

   با سلام
   دوست عزیزم در ایران به صورت اتوماتیک به دلایل مذهبی عامه مردم در کودکی ختنه رو انجام میدهند پس ما دلیلی برای تبلیغ و تشویق مردم به انجام این عمل نداریم اما نکته ی جالب برای من اصرار و ابرام بیش از حد افرادیه که به شدت در تلاش هستند عمل ختنه رو مضموم و نادرست جلوه بدهند و جلوی اون رو بگیرند در حالیکه حتی اگر به قول شما ختنه هیچ و هیچ سودی نداشته باشه قطعا و قطعا هیچ تحقیقی تا امروز نتونسته زیانبار بودن اون رو ثابت کنه پس دلیل مخالفت با اون چیه؟؟ چرا هیچکس راجع به ختنه در یهودیت صحبت نمیکنه و تمام مقالات و نوشته ها در مورد ختنه در اسلام مطرح میشه؟؟ پاسخ سادست , برای بعضی همین که یک مسلمان ختنه نشه هم پیروزی در برابر دین به حساب میاد , اینجا بحث ما علمیه و اصلا و ابدا کاری به مسائل دینی افراد نداریم اما وقتی میبینم یک عده ای بدون سواد پزشکی و با دیدن و خوندن یکی دو مقاله نا معتبر عمل ختنه رو که واقعا مفید و سودمنده زیر سوال میبرند ترجیح میدم دلایل اصلی اونها رو برای خواننده مشخص کنم , راستی از زیان و سود و دین که بگذریم انصافا ختنه حداقل از بعد زیبایی آلت مردانه به خودی خود عامل مهمی برای انجامه همونطور که در غرب نه به دلایل مذهبی بلکه به دلایل علمی و همچنین زیبایی به شدت در حال گسترشه

 37. شهریار می‌گه:

  سلام من هیچ کاری به بحث های علمی و مذهبی ختنه ندارم. اصلا نمیدونم از لحاظ علمی این کار درسته یا نه همچنین از لحاظ مذهبی. فقط و فقط یک چیز میخوام بگم اونم اینه که انجام عمل ختنه باید به تصمیم و اراده ی خود ما انجام میشد یعنی زمانی که به بلوغ فکری رسیده بودیم. اگر هم از لحاظ مذهبی بخواهیم بحث کنیم پیامبر اسلام گفتند :لا اکراه فی الدین. به نظر من دین باید تحقیقی باشه نه اینکه چون پدربزرگ من ختنه شده منم باید ختنه بشم من باید خودم تصمیم میگرفتم که ختنه بشم یا نه. نه اینکه حق تصمیم گیری رو ازم بگیرند و در حالی که من تو سنی بودم که هیچی از دور و برم نمیدونستم بیان عضوی از بدن منو ببرن بندازن دور. اگر الان که ۱۹ سال سن دارم من میخواستم تصمیم گیری کنم در مورد این کار هیچ وقت این کار رو نمیکردم و البته اینو هم بگم فقط بخاطر ختنه شدن ناراحت نیستم چیزی که منو خیلی عصبانی میکنه اینه که حق تصمیم گیری رو ازم گرفتن. من از این قسمت قضیه خوشم نمیاد.حالا دلایل علمیشو هم شاید قبول کنم ولی به نظرم ختنه باید توی ایران بصورت آزاد و مختارانه انجام بشه نه زوری و به اجبار یعنی با تصمیم خود فرزند ذکور. من اصلاً نمیخوام این اتفاق برای پسرم بیفته… میخوام خودش تصمیم بگیره. من یک بچه بیشتر نمیخوام اگر قرار باشه با این سنت های مزخرف بخوان بزور ختنه ش کنند و تصمیم گیری با خودش نباشه اصلا نمیخوام همون تک فرزندم هم پسر باشه،دختر میخوام.

  • مدیرسایت می‌گه:

   با سلام
   در اینکه حق انتخاب یکی از اولین و اساسی ترین حقوق هر انسانی است شکی نیست اما ختنه یا برداشتن آپاندیس باعث ایجاد کاستی یا عیب نمیشه در ثانی افراد بسیاری هستند که به دلایل مختلف نیاز به عمل جراحی پیدا میکنند و به دلیل بیهوشی نزدیکان اون فرد اجازه عمل رو صادر میکنند پس حق انتخاب یک حق مطلق نیست و بسته به شرایط قابل تغییره , اینکه اکثر افراد ترجیح میدند در نوزادی عمل ختنه رو برای کودکشون انجام بدن چند دلیل داره , بعضی از دلایل پزشکی و برای سالم موندن بچه است و مهمترینش اینه که شما خاطره بدی از این عمل نخواهید داشت

  • اشکان طبیبی می‌گه:

   در پاسخ به دوست محترمی که گفتند هر عملی باید با رضایت فرد انجام بشه، مثلا واکسن های سال اول تولد رو میشه منتظر رضایت فرد موند؟

 38. علی حسینی می‌گه:

  سلام دکتر. من پسری چهارده ساله هستم. من در هشت سالگی ختنه شدم.
  ۱- آیا در این سن (۸ سالگی) ممکن است ختنه مشکلی داشته باشد ؟
  ۲- اندازه ی مثانه ام ۹ سانتی متر است. آیا مشکلی دارد ؟
  ۳- به نظرم پوست آلت مثانه ام بیشتر بریده شده . برای همین باید چه کار کنم؟
  ممنون.

 39. مریم می‌گه:

  سلام آقای دکتر
  من پسرم رو در ۲۷ روزگی ختنه کردم با حلقه الان ۱۵ روز گذشته و حلقه نیفتاده ۲ روز پیش بردمش دکتر گفت که خوب انجام شده و در شرف افتادن بچه هم انگار اذیته چون بی قرار شده. حالا باید چه کار کنیم که زود بیفته؟
  ممنون از توجهتون

ارسال نظرات


− هفت = 0