مارا در گوگل محبوب کنید ...

face.png face.png
 • کاربران آنلاین : 0
 • بازدید امروز : 3342
 • بازدید دیروز : 6392
 • بازدید این هفته : 47135
 • بازدید این ماه : 202269
 • بازدید کل : 2173118


telegram

واژینیت یک التهاب واژن است که اغلب به علت عفونتها ، که بعضی از آنها در ارتباط با بیماریهای جدی هستند بوجود می آید.

واژینیت

واژینیت

شایعترین عفونتهای واژن عبارتند از:
– واژینیت باکتریایی.
– تریکومونازیس.
– عفونت قارچی واژن.
بعضی از عفونتهای واژنی از طریق تماس جنسی انتقال می یابد ، ولی دیگر عفونتها مانند قارچها احتمالأ از طریق تماس جنسی نیست.

.
واژینیت باکتریایی
واژینیت باکتریایی شایعترین علت علائم عائم واژنیت در زنانی است که در سن بچه زایی هستند.قبلأبه عنوان واژینیت نامشخص و یا واژینیت مرتبط با گاردنرلاGardnerella می نامیدند. خبرگان سلامت مطمئن نیستند که فعالیت جنسی نقشی در واژینیت باکتریایی بازی کند.
واژینیت باکتریایی در نتیجه تغییرات در رشد باکتریهای واژن ایجاد می شود. این عدم تعادل شیمیایی زمانی اتفاق می افتد که انواع مختلف باکتری ها بیشتر از حد باکتری هایی که خوب هستند و بایند باشند شوند. به جای لاکتوباسیل( lactobacillus یک نوع باکتری طبیعی که می تواند به صورت طبیعی در واژن زندگی کند)، که تعداد آن زیاد است ،تعداد باکتریهای دیگری مانند گاردنلا واژینالیسgardenerella vaginalis ، باکتروئیدهاbacteroides ،Mobiluncus و میکوپلاسما همونیسMycoplasma hominis در واژن زنان با واژینیت باکتریایی دیده می شود.
تحقیقاتی در زمینه نقش هر یک از این میکروب ها در علت یابی علل واژینیت باکتریایی در جریان است و کمک کننده است.، ولی هنوز نقش فعالیت جنسی در ایجاد و توسعه واژینیت باکتریایی را نفهمیده اند. تغییر در جفت جنسی، استفاده از آی یو دی(وسیله داخل رحمی پیشگیری از حاملگی)IUD ،دوش واژینال خطر گرفتن واژینیت باکتریایی را در زنان بیشتر می کند.

.
نشانه های واژینیت باکتریایی
شایعترین نشانه واژینیت باکتریایی غیر طبیعی است ، ترشحات بد بوی واژن. بعضی از زنان آن را به بوی شبیه ماهی تشبیه می کنند که بعد از تماس جنسی قابل توجه است.تقریبأ نیمی از زنان با علائم واژینیت باکتریایی ، هیچ نشانه ای ندارند. یک مراقب سلامتی بایستی این علائم را دیده و معاینه بالینی انجام می دهد و ممکن است تشخیص را به وسیله آزمایش مایعات واژن ثابت کند.

.
دیگر نشانه ها شامل:
– ترشح رقیق واژن ، معمولأ سفید یا خاکستری رنگ.
– درد در هنگام ادرار کردن.
– خارش اطراف واژن.

.
تشخیص واژینیت باکتریایی
یک پزشک می تواند یک نمونه از مایع واژن را در زیر میکروسکوپ دیده ، یا به صورت رنگ آمیزی و یا نور مخصوص ، برای دیدن باکتریهای در ارتباط با واژینیت. سپس میتواند تشخیص واژینیت باکتریایی بدهد بر پایه و اساس
– نبودن لاکتوباسیلا
– وجود تعداد زیادی سلولهای راهنما”Clue cell”(سلولهایی از بافت پوششی واژن که با میکروبهای واژینیت باکتریایی پوشیده شده است).
– بوی ماهی
– تغییرات ترشحات طبیعی واژن

.
درمان واژینیت باکتریایی
پزشک از آنتی بیوتیکهایی مانند مترونیدازول یا کلیندامایسین برای درمان زنان با واژینیت باکتریایی استفاده می کند. کلأ همسران آنها درمان نمی شوند.

عوارض واژینیت باکتریایی
در اغلب موارد ، واژینیت باکتریایی عارضه ای به جا نمی گذارد.خطرات اثبات شده ای در رابطه با واژینیت باکتریایی و ایجاد بیماریهای التهابی لگن(PID) وجود دارد.PID یک بیماری جدی در زنان است که می تواند موجب نازایی و حاملگی خارج از رحم (Ectopic)شود.
واژینیت باکتریایی همچنین می تواند ایجاد مسائل دیگری مانند زایمان زودرس، و بچه های با وزن تولد کم کند. بنابراین بعضی از متخصصان زنان توصیه می کنند که تمام زنان حامله ،چه نشانه داشته باشند یا نداشته باشند، و قبلأ بچه نارس به دنیا آورده اند برای واژینیت باکتریایی چک شوند. زن حامله ای که قبلأ بچه نارس به دنیا نیاورده است باید درمان شود ،اگر نشانه و دلایل آزمایشگاهی مبنی بر واژینیت باکتریایی دارد. واژینیت باکتریایی همچنین همراه با افزایش شانس گرفتن سوزاک یا عفونت اچ آی وی HIV است که موجب ایدز می شود.

.
تریکوموناسیسTRICHOMONIASIS
یکی از شایعترین عفونتهایی است که از طریق تماس جنسی منتقل می شود(STIs) . بر اساس گفته مرکز کنترل بیماریهای امریکاCDC ، حدود ۷/۴ میلیون مورد جدید در مردان و زنان هر ساله در ایالات متحده اتفاق می افتد.
تریکوموناسیس به وسیله یک انگل به نام تریکوموناس واژینالیسTrichomonas vaginalis ایجاد میشود.تریکوموناز ابتدا یک عفونت دستگاه مجاری ادراری است. واژن شایعترین محل برای عفونت در زنان ، و پیش آبراه(Urethra) شایعترین در مردان است.

.
نشانه های تریکوموناسیس
تریکوموناسیس ، مانند دیگر عفونتهای منتقل شونده از طریق جنسی(STIs)، اغلب بدون هیچ نشانه ای اتفاق می افتد.اغلب مردان عفونی هیچ نشانه ای ندارند.زنان زمانی نشانه دار می شوند که معمولأ ۵ تا ۲۸ روز از در معرض پارازیت قرار گرفتن آنها گذشته باشد.
اگرچه بعضی از زنان عفونی نشانه های جزیی و یا بدون نشانه هستند، خیلی از آنها نشانه دارند. نشانه های زنان عبارتند از:
– ترشحات زیاد ، زرد متمایل به سبز یا خاکستری .
– ناراحتی در زمان تماس جنسی.
– بوی واژن.
– ادرار کردن دردناک.
آنها همچنین ممکن است تحریک و خارش ناحیه تناسلی و در موارد نادر،دردهای زیر شکمی داشته باشند.
در صورت وجود ،نشانه ها در مردان شامل،ترشح رقیق سفید رنگ از آلت تناسلی و دردناک بودن یا اشکال در ادرار کردن و خروج منی داشته باشند.

.
تشخیص تریکوموناسیس
یک پزشک می تواند تریکوموناسیس را به وسیله انجام آزمایش بر مایع گرفته شده از واژن یا آلت تناسلی مردانه تشخیص دهد، معاینه بالینی نشان دهنده زخمهای قرمز بر گردن رحم و یا داخل واژن است.

.
درمان تریکوموناسیس
چون مردان می توانند بیماری را به جفت خود منتقل کنند حتی زمانی که هیچ نشانه ای ندارند، پزشکان توصیه می کنند که هردو جفت برای خلاصی از پارازیت درمان شوند.پزشکان معمولا از مترونیدازول در یک دوز واحد برای درمان افراد عفونی استفاده می کنند.

.
پیشگیری از ابتلا به تریکوموناسیس
مطمئن ترین راه پیشگیری از گرفتن بیماریهای STIs پرهیز از تماس جنسی است، یا در ارتباط بودن طولانی مدت با یک همسر که آزمایش شده و معلوم است که عفونی نیست.استفاده از کاندوم در مردان به طرز صحیح در خلال تماس جنسی کمک به پیشگیری از گسترش تریکوموناسیس می شود.

.
عوارض تریکوموناسیس
تحقیقات نشان دهنده یک ارتباط بین تریکومناسیس و دو عارضه جدی است. تحقیقات علمی بیانگر این نکته است که تریکوموناسیس همراه با حداقل ۳ تا ۵ برابر افزایش خطر انتقال HIV و ممکن است یک زن بچه های کم وزن زایمان کند و یا نوزادان نارس باشند . دانشمندان احتیاج به انجام تحقیقات بیشتری برای مشاهده این ارتباطات دارند.

.
عفونت قارچی واژن
عفونت قارچی واژن ، یا کاندیداسیس Vulvovaginal candidiasis یک علت شایع سوزش واژن است. این عفونت شایع قارچی زمانی اتفاق می افتد که یک عدم تعادل در قارچهای موسوم به کاندیدا البیکانسCandida albicans باشد.اگرچه این عفونت به عنوان یک STI در نظر گرفته نمی شود ، ۱۲ تا ۱۵ درصد مردان بعد از تماس جنسی با جفت عفونی خود درگیر شده اند.

.
چند عامل در ارتباط با افزایش عفونت در زنان است از جمله:
– حامله بودن
– داشتن بیماری قند که تحت کنترل نباشد
– استفاده از قرصهای ضد حاملگی خوراکی یا آنتی بیوتیکها
دیگر عواملی که میزان عفونت قارچی را با استفاده از آنها بالا می رود عبارتند از:
– دوشDouches
– اسپری های بهداشتی معطر زنانه
– آنتی بیوتیک های موضعی و داروهای استروئی
پوشیدن لباسهای تنگ و لباسهایی که تهویه خوبی ندارند و زیر جامه ها همچنین می توانند ارتباط با واژینیت داشته باشند.زنان بایستی با مراقبان سلامتی خود برای یافتن علل احتمالی زیر بنایی عفونت مزمن قارچی خود کار کنند.
متخصصان زنان نمی دانند که آیا قارچ میتواند از طریق تماس جنسی منتقل شود.چون اغلب تمامی زنان قارچ را در واژن خود دارند، این برای محققان مشکل است که این مقوله را مطالعه کنند.

.
نشانه های عفونت قارچی واژن
شایعترین نشانه عفونت قارچی در زنان خارش ،سوزش،و آزردگی واژن است. ادرار کردن دردناک و تماس جنسی دردناک همچنین شایع است. ترشحات واژن معمولأ وجود ندارد و ممکن است به میزان کمی باشد.ترشح ضخیم سفید مایل به خاکستری به عنوان نمونه به پنیر عشایری(روستایی) تشبیه می شود، اگر چه میتواند از آبکی به غلیظ متغیر باشد.اغلب جفت های مرد زنان با عفونت قارچی هیچ نشانه ای از عفونت ندارند. بعضی مردان، هرچند که ، راش های موقت و سوزش آلت بعد از تماس جنسی داشته اند اگر از کاندوم استفاده نکرده باشند.

.
تشخیص عفونت قارچی واژن
چون چند علامت و نشانه مشخصه معمولا وجود دارد، پزشکان نمی توانند تشخیص این وضعیت را با تاریخچه پزشکی و معاینه بالینی دهند. آنها معمولا تشخیص عفونت قارچی را با ازمایش ترشحات واژ« در زیر میکروسکوپ برای اثبات قارچ می دهند.

.
درمان عفونت قارچی واژن
داروهای ضد قارچ مهبلی متنوعی برای درمان عفونت قارچی در دسترس است.زنان می توانند کرم های ضد قارچ را خریداری کرده و مستقیما در ناحیه درگیر استعمال کنند، قرصهای خوراکی ،یا شیاف های کلوتریمازولclotrimazole،میکوناز ولmiconazole،بوتکونازولbutoconazole، تیوکونازول tioconazoleبرای استفاده در واژن وجود دارند.
به علت اینکه عفونتهای باکتریایی واژن ، تریکوموناز ، و عفونت قارچی ،بر پایه نشانه ها به تنهایی مشکل بتوان آنها را از هم تشخیص داد ، یک زن با نشانه های واژنی باید پزشک خود را برای تشخیص دقیق قبل از استفاده از این محصولات ملاقات نماید.
دیگر محصولات بر پیشخوان شامل آنتی هیستامین ها (ضد حساسیت ها)و کرمهای بیحس کننده که فقط نشانه ها را می پوشانند و عفونت را درمان نمی کنند.
زنانی که عفونت مزمن و یا مکرر قارچی دارند ممکن است احتیاج به درمان با کرمهای واژینال و داروهای خوراکی برای طولانی مدت داشته باشند. زنان با عفونت HIV ممکن است عفونت قارچی شدید داشته باشندکه اغلب به درمان جواب نمی دهند.

.
دیگر علل التهاب واژن
اگرچه اغلب عفونت های واژن در زنان به علت باکتری ها،تریکومونا،یا قارچ استممکن است دیگر علل نیز باشند . این علل شامل واکنش های حساسیتی ،تحریک کننده ها و دیگر بیماریهای منتقل شونده از طریق جنسی STIs هستند.
نشانه های حساسیت می تواند به علت استفاده از اسپرم کش ها ،محصولات بهداشتی واژن،پاک کننده ها،و نرم کننده های پارچه باشد.التهاب دهانه رحم از این محصولات اغلب همراه با ترشحات غیر طبیعی واژن است، ولی پزشکان می توانند با آزمایش به آنها بگویند که عفونت باکتریایی وجود دارد یا نه.

.
تحقیقات
برای کنترل التهاب واژن ، تحقیق به سمت یافتن فاکتورهایی که باعث تشدید رشد و پتانسیل های بیماری زا ی میکروبهای واژن است. این اطلاعات کمک به بهبود بخشیدن تلاشهای درمانی و پیشگیری از واژینیت می کند.نمی توان به عنوان یک آزردگی بی خطر دانست ، واژینیت یک موضوع مطالعات جدی برای دانشمندان است که روشن کنند نقش آن را در ارتباط با وضعیت هایی مانند عفونتهای لگنیPID و عوارض در رابطه با حاملگی.
تحقیقاتNIAID یک ارتباط بین لاکتوباسیل و محافظت از واژینیت باکتریایی را دریافت.آنها سپس یک شیاف واژینال ازلاکتوباسیل را که کمک به رشد باکتری های خوب در واژن می کند ابداع کردند. تحقیقات اکنون در حال مطالعه استفاده از شیاف لاکتو باسیل واژینال همراه با مترونیدازول خوراکی برای درمان و پیشگیری از واژینیت باکتریایی است.
در اکتبر ۲۰۰۳ ،دیگر پروژه NIAD توالی کدهای ژنتیکی تریکوموناس واژینالیس را تکمیل کرد.تحقیقات در اغاز فهم بیولوژی و راه های نو بری جلوگیری از بیماری است.تریکوموناس واژینالیس همچنین مورد علاقه خاص به تحقیقات پزشکی زیستی است به علت نقش آن در انتقال HIV ،بیماری اطفال ،و مساعد بودن به گرفتن سرطان دهانه رحم.


نظرات

 1. paria گفت:

  salam,mikhastam bedonam aya bimarihaye ofoni zanan rabti be maye mani ke varede badane zan mishavad moghe nazdiki nadarad?
  faghat stefade az kandom az bimarihaye mogharebati jologiri mikonad?

  mamnonam az saite xobeton

  • admin گفت:

   دوست عزیزم سلام
   برخی از بیماری های مقاربتی مانند سوزاک , سفلیس , ایدز و هپاتیت از طریق مایع منی منتقل میشوند , سایر بیماری ها مانند بیماری های قارچی هم در حین نزدیکی قابل انتقال هستند . بهترین و کارامدترین روش جهت جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی استفاده از کاندوم است.

 2. ساناز گفت:

  سلام اول تشکر میکنم از سایت خوبتون و میخواستم بدونم که من بعد حمام و تمیز کردن واژنم بعد یه مدتی که موزائد شروع به در امدن میکنه خارش زیادی دارم همراه با سوزش و ترشحات خیلی خیی زیاد کمی هم زرد رنگ و بد بو و ازgyn-phyبرای شستشو استفاده میکنم میخواستم بدونم ایا از این استفاده بکنم یا خیر در ضمن من نامزد دارم ولی باکره نیستم.

  • مدیریت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   احتمال وجود آلودگی باکتریالی وجود داره که برای تشخیص قطعی میتونید به پزشک مراجعه کنید , برای از بین بردن موهای زائد از چه وسیله ای استفاده میکنید؟

 3. shadi boujarchi گفت:

  salam ba tashakor az sayte khoobetoon doktore man behem pishnahade dooshe vajinalo dad ke dakhelesh az makhloote serke va ab estefadeh konam vali fek mikonam ke movaghatie va bazam tarashohate sefidam barmigardeh albate ghorso daroo ham masraf kardam ye kapsoole 14taei ham be name gynophilus ke vajinal hast estefadeh kardam shoma pishnahadetoon chi hast ?

 4. solmaz گفت:

  Slm merc az sayte mofideton .mikhastam bedonam age tarashohate zard mayel be sabz dashtim va Dar vajhen zakhmi bashe age ghode dashte bashe dar labe haye vajhen saratan hesab miad ya na tabieiye???? Khahesh mikunam zod javabamu bedin chon ajale Daram .

 5. yasamin گفت:

  slm,man 20 salame va modatie yani chand ruze ke beine 2 ta lebeye masanam ye todeye dayereyie taghriban dar abade 2mm dar 2mm hastesh ke zire postam hesesh mikonam tu in nahie dard nadaram vali yekam kharesh daram vali na ziad ,age rahnamayim konin mamnon misham chon kheili negaranam karde in ghazie

  • مدیرسایت گفت:

   با سلام
   فکر میکنم منظورتون باسن بوده باشه , امکان داره توده ای که بهش اشاره میکنید سینوس پایونیدال باشه که بر اثر جمع شدن مو زیر پوست ایجاد میشه , برای معاینه به پزشک مراجعه کنید

 6. sepideh mohebbi گفت:

  ba salam mokhastam begam man kheyli ofonat mikonam 14 sale ezdevaj kardamo 2ta bache daram ama joshhaye badi mizanam ke oofoni hasto cherk kamelen khali nemishe va mesle sang mishe va nazdike peryodam sar baz mikone ama mese sang mimone kheyli dr raftamo mahlolo saboono pomadam estefade kardam ama maghtaee khob mishe lotfan rahnamaeem konid

 7. سارا گفت:

  سلام من مدتیه دچار خارش و قرمزی در کشاله ران شدم وترشحات سبز رنگ البته با جوش شیرین و نمک مرتب شستشو دادم بهتر شد ینی ترشحاتم خیلی کم شده وقتی خارش زیاد میشه چند قطره ولی دوباره خارش دارم البته من مجردم و هیچ‌گونه رابطه جنسی نداشتم چون گفتید که از رابطه جنسی این عفونت ایجاد میشه اما در هنگام شستشو زیاد اب کشی میکنم و خودمو خشک نمیکنم ایا از خیس شدن زیاد و رطوبت که دوباره خارش دارم میخواستم کمکم کنید برای درمان چه کار کنم ایا استفاده از حنا برای درمان خوبه؟چون شنیدم ضدعفونی میکنه ممنون

  • مدیرسایت گفت:

   با سلام
   حتما نیازی به رابطه ی جنسی نیست ؛ استفاده از وسایل مشترک مثل حوله ؛ محیط هایی مثل سونا و استخر ؛ اپیلاسیون و … هم میتونند آلودگی رو منتقل کنند ؛ لطفا به پزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب انجام بشه.

ارسال نظرات