مارا در گوگل محبوب کنید ...

face.png face.png
  • کاربران آنلاین : 0
  • بازدید امروز : 506
  • بازدید دیروز : 6177
  • بازدید این هفته : 48425
  • بازدید این ماه : 207919
  • بازدید کل : 2026252


telegram

به نقل از سایت روان، اگرچه مشکلات جنسی به ندرت سلامت جسمی را به خطر می اندازند اما می تواند عوارض جانبی روانی سنگینی مانند افسردگی و اضطراب را به همراه داشته باشند. بسیاری از مشکلات جنسی مردان در واقع به علت یک بیماری و یا مشکل جدیتر به وجود می آیند و باید توسط پزشک، مورد ارزیابی قرار گیرند.

چند دسته بندی اصلی برای مشکلات جنسی آقایان وجود دارد:

اختلال نعوظ: گاهی مواقع به این مشکل جنسی مردان، ناتوانی جنسی نیز گفته می شود. این حالت یک ناتوانی در نعوظ و یا عدم توانایی در حفظ نعوظ کافی برای داشتن یک عملکرد جنسی مناسب است. انزال زودرس یا زود انزالی: ناتوانی در به تاخیر انداختن ارگاسم (اوج لذت جنسی) و انزال، که در این حالت پس از مدت زمان کوتاهی از آغاز رابطه جنسی ارگاسم و انزال رخ می دهد و معمولا منجر به نارضایتی شریک جنسی می شود.

اختلال در مرحله ارگاسم: ناتوانی در به ارگاسم رسیدن در رابطه جنسی و یا ناتوانی جنسی در به ارگاسم رسیدن در مدت زمان معمول برای یک رابطه ی جنسی و یا ناتوانی در به ارگاسم رسیدن در حین رابطه جنسی را اختلال در مرحله ارگاسم می گویند. در برخی موارد به ارگاسم رسیدن تنها از طریق خود ارضایی (استمناء) و یا رابطه جنسی دهانی اتفاق می افتد.

جلوگیری و ممانعت از رابطه جنسی و یا کم بودن میل جنسی: بی علاقه بودن به برقراری رابطه جنسی و یا فقدان کامل میل جنسی.

انزال رتروگراد یا پس رونده (Retrograde): در حین ارگاسم مایع منی به جای خروج از آلت تناسلی به سمت عقب و به داخل مثانه حرکت می کند.

نعوظ دائم و طولانی مدت: نعوظ طولانی مدت که ارتباطی با میل جنسی ندارد. این حالت یک حالت نادر بوده و به صورت بالقوه خطرناک است و نیاز به اقدامات پزشکی فوری دارد. اگر مشکلات جنسی شما تنها در مواقع خاص و در شرایط خاصی رخ می دهد، آنها مشکلات جنسی موقعیتی به حساب می آیند نه مشکلات جنسی عمومی. بسیاری از این مشکلات جنسی در دوره های مختلف زندگی آقایان رخ می دهند. در واقع محققان این موارد را زمانی مشکلات جنسی تلقی می کنند که در بیش از 25% از رابطه های جنسی بروز کنند.

علل مشکلات جنسی مردان چه چیزهایی هستند؟ از آنجا که واکنش های جنسی، بسیار پیچیده بوده و شامل عوامل متعددی می شوند علل بسیار زیادی از جمله علل روحی و جسمی می توانند منجر به بروز مشکلات جنسی شوند. عمل نعوظ شامل مجموعه ای از واکنش ها در سیستم عصبی و عروقی و همچنین نیازمند سطح مناسبی از هورمون های جنسی می باشد لذا اختلال در هر کدام از این موارد می تواند منجر به بروز مشکلات جنسی شود. برخی از علل فیزیکی معمول برای بروز مشکلات جنسی در مردان عبارتند از: هیپوگنادیسم (Hypogonadism) که در این حالت بیضه ها به اندازه ی کافی تستوسترون تولید نمی کنند. اختلالات تیروئید( هر دو نوع اختلال پرکاری و کم کاری تیروئید) ضایعات آدرنال یا سندرم کوشینگ (Cushing’s syndrome) رشد غیر سرطانی غده هیپوفیز که موجب افزایش سطح هورمونی، به نام پرولاکتین (prolactin) می شود. بیماری هایی که سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهند مانند سکته مغزی، آسیب های نخاعی، ام اس، دیابت برای مدت طولانی و پارکینسون. آسیب های ناشی از عمل جراحی در لگن (مانند پروستات، روده بزرگ و یا عمل جراحی مثانه) شرایطی که به طور مستقیم آلت تناسلی مردان را تحت تاثیر قرار می دهد مانند انحنای آلت تناسلی (آلت تناسلی کج) و یا آسیب هایی در خود آلت تناسلی و یا در شریان ها، ورید ها و یا عصب هایی که آلت تناسلی را پوشش می دهند. هر بیماری ای که موجب خستگی شدید شود مانند آمفیزم (emphysema)، برونشیت مزمن، بیماری های قلبی، سیروز (cirrhosis)، سرطان و نارسایی کلیه. انزال زودرس یا زود انزالی (PE) که معمولا از عوامل فیزیکی ناشی نمی شود، اگرچه در برخی موارد انزال زودرس یا زود انزالی به مشکلاتی مانند اختلالات عصبی، عفونت پروستات و یا ارتریت (urethritis) مرتبط می شود.

علل روانی انزال زودرس یا زود انزالی ممکن است یک یا چند مورد از موارد زیر باشند: اضطراب احساس گناه در مورد رابطه جنسی دوسوگرایی نسبت به زنان الگوی رفتاری انزال سریع که در مواردی مانند استمناء و یا خودارضایی مکرر و یا فعالیت جنسی کم مشاهده می شود.

مشکلات نعوظ ممکن است به علت موارد زیر به وجود بیایند: انسداد در مسیر جریان خون آلت تناسلی مرد آترواسکلروز (Atherosclerosis) یا سخت شدن شریان های منتهی به آلت تناسلی مرد آسیب دیدن اعصاب و یا عروق پس از پرتو درمانی نشت داشتن وریدها میزان پایین سطح هورمون تستوسترون و یا سایر اختلالات هورمونی رفتار ها و شرایطی که احتمال بروز بیماری های عروقی را افزایش می دهند مانند سیگار کشیدن، فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا و یا داروهایی که برای درمان این بیماری ها و یا سایر اختلالات مصرف می شوند.

مقاربت دردناک (رابطه جنسی همراه با درد) معمولا علل فیزیکی مانند موارد زیر دارد: عفونت در پروستات، مجرای خروجی مثانه و یا بیضه ها که می تواند به علت یک بیماری مقاربتی مانند کلامیدیا (chlamydia) و یا زگیل تناسلی به وجود بیاید. آلرژی به اسپرم کش ها و یا کاندوم بیماری پیرونی (Peyronie’s disease)، رشد پلاک های لیفی در بالای آلت تناسلی مرد که معمولا منجر به ایجاد درد در هنگام نعوظ می شود.

عدم میل جنسی ممکن است به یکی از دلایل زیر به وجود بیاید: بیماری های جسمی اختلالات هورمونی (معمولا پایین بودن سطح تستوسترون) داروهایی که میل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهند. علل روانی مانند افسردگی و یا مشکلات شخصی که پزشک ممکن است در تشخیص علل روانی کمک بیشتری به شما بکند.

انزال رتروگراد یا پس رونده ممکن است به دلایل زیر بروز کند: عمل جراحی پروستات و یا پیشابراه داروهایی که گردن مثانه را باز نگه می دارند. دیابت (که می تواند منجر به آسیب دیدن اعصابی شود که در حالت عادی مسئولیت بستن مثانه در هنگام انزال را دارند.) آیا داروها می توانند منجر به بروز مشکلات جنسی شوند؟

بسیاری از داروها در اختلال عملکرد جنسی تاثیر دارند و می توانند باعث کاهش میل جنسی و یا اختلال در نعوظ شوند. برخی از این داروها عبارتند از: داروهای فشار خون بالا دیورتیک ها یا ادرار آورها (Diuretics) از جمله تیازیدها (thiazides) و اسپیرونولاکتون (spironolactone) مسدود کننده های هیستامین دارو های ضد افسردگی داروهای بدون نسخه مانند آنتی هیستامین ها و ضد احتقان ها دارو های ضد سایکوز (Antipsychotic) آرام بخش ها دارو های ضد اضطراب مواد مخدر از جمله الکل، متادون و هروئین، استروئیدهای آنابولیک و تنباکو

عوامل روانی در مشکلات جنسی عوامل روانی در بروز مشکلات جنسی نقش مهمی را بازی می کنند. لذت بردن از رابطه جنسی در موارد زیر ممکن است دشوار باشد: شما زیر فشار و استرس زیادی باشید. رابطه شما با همسرتان دچار مشکل شده باشد. شما یک رابطه جنسی ناخوشایند مانند تجاوز را تجربه کرده باشید. شما در یک خانواده با تابوهای سختگیرانه در مورد روابط جنسی تربیت شده باشید. ترس از ابتلا به بیماری های مقاربتی و یا نگرانی از باردار کردن همسرتان وجود داشته باشد. داشتن احساسات منفی مانند احساس گناه، خشم، ترس، اعتماد به نفس پایین و یا اضطراب شما به بیماری افسردگی دچار باشید. شما به شدت احساس خستگی بکنید.

عوامل محیطی در مشکلات جنسی در صورتی که در حین برقراری رابطه جنسی امنیت کافی نداشته باشید و یا محل برقراری رابطه جنسی شما خصوصی نباشد و آرامش کافی نداشته باشد که شما را به لحاظ جنسی تحریک کند و یا به خاطر مشکلات زندگی و کاری به شدت خسته شده باشید، ممکن است انرژی کافی برای داشتن یک رابطه جنسی لذت بخش را نداشته باشید. و یا ممکن است به علت نیاز های فرزندتان و یا حضور او نتوانید یک زمان مناسب برای داشتن یک رابطه جنسی صمیمانه پیدا کنید.


ارسال نظرات