مارا در گوگل محبوب کنید ...

face.png face.png
 • کاربران آنلاین : 0
 • بازدید امروز : 1529
 • بازدید دیروز : 6203
 • بازدید این هفته : 44182
 • بازدید این ماه : 197110
 • بازدید کل : 2195562


telegram

پرده بكارت غشایی ا ست كه تمام یا قسمتی ازدهانه واژن را می پوشاند. Hymen لغتی یونانی ست به معنای پوست یا پرده كه از نام الهه ازدواج و عروسی یونانیان God Hymen وام گرفته شده. یونانیان باستان از این لغت برای انواع پرده ها از جمله پرده ای كه قلب را احاطه می كند(پریكارد)، استفاده می كردند، اما با گذشت زمان، كاربرد آن به پرده بكارت محدود شد.


در طول نخستین مراحل رشد جنینی، به طور كلی هیچ بخش ورودی به واژن وجود ندارد. لایه باریك بافتی كه در این مرحله واژن را می پوشاند، قبل از تولد به طور ناقص تقسیم می شود، این لایه بعدها پرده بكارت را به وجود می آورد. در صورتیكه در مرحله قبل از تولد، تقسیم لایه به طور كامل صورت گیرد، موجب می شود بعضی زنان به طور مادرزاد، پرده بكارت نداشته باشند.
بسیاری تصور می كنند كه پرده بكارت، داخل واژن قرار دارد. در صورتیكه اینطور نیست. پرده بكارت، بخش خارجی اندام جنسی است و دقیقا در ورودی دهانه واژن قرار دارد.

انداممان را چقدر می شناسیم؟

بسیار مهم است كه بدانید بدنتان به چه شكلی است. البته در مورد شكل یا رنگ اندام جنسی تان نگران نباشید. بعضی ها تیره اند، بعضی روشن، بعضی كوچكند، بعضی بزرگ. اما غیر عادی نیستند. در نظر داشته باشید كه هیچ واژنی دقیقا شبیه آن دیگری نیست.اندازه و شكل این سوراخ از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. انواع رایج پرده بكارت عبارتند از:

حلقوی: در این نوع، پرده به صورت حلقه ای دور ورودی واژن را می پوشاند.

حلقوی (قابل اتساع و غیر قابل اتساع) : در این نوع، پرده بکارت به شکل حلقه‌ای پیرامون ورودی مهبل را پوشانده‌است. پرده حلقوی قابل اتساع با آمیزش جنسی پاره نمی‌شود.

ارتجاعی: پرده ای كه به اندازه كافی انعطاف پذیر و قابل ارتجاع ا ست و به هنگام ورود آلت تناسلی مرد، پاره نمی شود یا به طور جزئی پاره می شود و هیچ خونریزی ندارد.

دو سوراخی یا تیغه ای: پرده ای كه یك تیغه ممتد در طول ورودی واژن دارد.

غربالی (سوراخ سوراخ): این پرده به طور كامل در عرض مهبل كشیده شده اما سطح آن سوراخ سوراخ است.

 پرده دندانه دار: در این نوع از پرده حفره وسط پرده یک حفره گرد با لبه های مضرس می باشد. در واقع تفاوت این نوع پرده با پرده حلقوی یا گرد فقط در مضرس یا هفت و هشتی بودن لبه های حفره می باشد.

 مسدود: این نوع پرده هیچ سوراخی ندارد و کاملا مسدود است.

بعضی ها مادرزاد پرده بكارت ندارند، بعضی دیگر پرده بكارتشان بدون سوراخ است، درحالیكه برخی دیگر پرده های بسیار ضخیمی دارند كه ممكن است برای پاره كردن آن، كمك پزشك مورد نیاز باشد تا از بروز درد در هنگام ارتباط جنسی جلوگیری شود، این شیوه را بریدن پرده می نامند.طی اولین دخول، پرده بكارت در چند جا پاره شده و به چند قطعه تقسیم می شود، غالبا تا زمانی كه زن، نوزادی به دنیا بیاورد باقیمانده پرده در دهانه واژن وجود خواهد داشت.

 پرده بدون سوراخ یا بسته چیست؟ پرده ای كه تنها با خروج نوزاد پاره می شود، اما به صورت خطوط نامنظم گوشتی پیرامون ورودی واژن باقی می ماند. در دخترانی كه به سن بلوغ می رسند، در صورتیكه دارای پرده بسته باشند، خون قاعدگی پشت آن جمع شده و نمی تواند خارج شود در نتیجه باعث بروز درد می شود، اینگونه افراد باید به دكتر مراجعه كرده تا طی عمل جراحی و ایجاد برشی در سطح پرده، خون قاعدگی از آن خارج شود.

چرا بعضی زنان در اولین ارتباط جنسی خونریزی ندارند و برخی دارند؟

گذشته از فقدان مادرزادی پرده بكارت در بعضی زنان، در صورتیكه زن در هنگام سكس، آرام و بدون تنش بوده ، زمان كافی برای عشق ورزی داشته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتی كند و دهانه واژنش به اندازه كافی مرطوب باشد، آلت تناسلی مرد به نرمی وارد واژن او می شود و به این ترتیب در اولین ارتباط خونریزی نخواهد داشت. اما اگر زن مضطرب باشد یا بترسد و پاهایش را جمع كند دهانه واژن تنگ خواهد شد و هنگام دخول خونریزی و درد خواهد داشت.

بعضی مردها ادعا می كنند كه می توانند در حین سكس تشخیص بدهند زن قبلا سكس داشته یا نه، چنین نیست. تنها چیزی كه مردان می توانند حس كنند، مضطرب و نگران بودن زن است كه به همین دلیل خودشان را منقبض كرده و دهانه واژن به نظر تنگ تر می آید.

از آنجائیكه در نظر مردم پرده بكارت، پرده ای بسیار سفت و محكم است كه تنها با فشار پاره می شود، برخی مردها در هنگام سكس فشار زیادی به دهانه واژن آورده و موجب پارگی دهانه واژن، درد و خونریزی می شوند. در صورتیكه، اگر زن هنگام سكس آمادگی كافی داشته و به دور از احساس اضطراب باشد هیچ نیازی به فشار از جانب مرد نیست.

 نكات قابل توجه در مورد پرده بكارت:

رشته های عصبی در پرده كم هستند و به همین دلیل در صورت آرامش جسمی و روانی، پارگی آن معمولا بدون درد است.عمل دخول و پاره شدن پرده بهتر است در زمانی كه بدن آرام است و هیچ اضطراب و خستگی وجود ندارد انجام شود. بنابراین نزدیكی در اولین شب ازدواج و پس از مراسم طولانی عروسی توصیه نمی شود.

زنان بهتر است قبل از نزدیكی، نه به منظور گرفتن گواهی سلامت پرده بكارت بلكه به دلیل آگاهی از نوع پرده به پزشك متخصص زنان مراجعه كرده و توضیحات لازم را درخواست كنند. زیرا در موارد نادری كه پرده از نوع ضخیم است، احتیاج به عمل جراحی دارد.

در صورت تنگی دهانه واژن، بهتر است از كرم و ژلهای تسهیل كننده یا اسپری بی حس كننده استفاده كرد. ضمن اینكه تحریك زن وخروج ترشحات از دهانه واژن موجب روان شدن دهانه واژن و سهولت ارتباط جنسی می شود.

 گاهی پرده بكارت با یك یا دو بار نزدیكی كاملا پاره نمی شود وهر دفعه قسمتی از آن پاره شده و كمی خونریزی می كند. بدون پارگی پرده، مایع اسپرم ریخته شده بر روی آن می تواند موجب حاملگی شود، زیرا اسپرماتوزوئید موجود در اسپرم می تواند از سوراخ پرده حركت كرده و به طرف تخمك زن برود و حاملكی ایجاد گردد. در این موارد زن با پرده سالم حامله می شود.

ورزشهایی مانند سواركاری، دو، پرش، شنا، رقص، باله، هرگز باعث پاره شدن پرده دختر نمی شوند مگر اینكه وی طی حادثه ای و در هنگام بازی، سقوط كرده و در همان زمان جسمی نوك تیز به پرده اصابت كند و موجب پارگی آن شود.

اهمیت پرده بكارت

در بعضی فرهنگها این مسئله خیلی اهمیت دارد كه دختر به هنگام ازدواج باكره بوده و پرده بكارت داشته باشد. دراین جوامع، پرده بدین معنی ست كه وی قبل از ازدواج ارتباط جنسی نداشته است. هر چند كه، پرده بكارت نشانه ضیعفی برای بكارت واقعی است، زیرا بیشتر زنان، این پرده را قبل از داشتن ارتباط جنسی بر اثر خودارضائی، استفاده از تامپكس (نوعی نوار بهداشتی)، یا فعالیتهای غیر جنسی (مثل برخی حوادث ) از دست می دهند.

اما سوال اینجاست كه حتی با وجود پرده بكارت چه كسی می تواند نعیین كند كه آیا دختر قبل از ازدواج رابطه جنسی داشته است یا خیر؟ غالبا خونریزی در شب عروسی می تواند دلیلی بر باكره بودن فرد باشد در صورتیكه این نظریه توسط اطلاعات پزشكی رد شده زیرا همانطور كه گفته شد یا به دلیل آرامش زن، یا عدم وجود پرده بكارت به طور مادرزاد، این خونریزی می تواند وجود نداشته باشد.

علاوه بر این، راههای برقراری ارتباط جنسی فقط دخول نیست، دختر می تواند با حفظ پرده بكارت از راههای مختلف ارتباط جنسی داشته باشد و یا حتی با وجود پاره شدن پرده بكارت برای تظاهر به باكره بودن، با عمل جراحی ، آن را دوباره به حالت اول برگرداند. به همین دلیل وجود یا عدم وجود پرده بكارت، همیشه نمی تواند مدرك معتبری برای تعیین باكرگی شخص باشد. البته، اینكه نگرش باكره پسند مردان به خصوص در ایران، در حالیكه غالبا خود، پیش از اردواج، ارتباط جنسی دارند، اساسا درست است یا ناشی از نظامی مردسالارانه، بحثی دیگر است كه در این مقاله نمی گنجد.

عکس پرده بکارت

انواع پرده بکارت


نظرات

 1. مهسا صبوری گفت:

  سلام..پایین وازن بازه؟؟iهمون چیزی که به رنگ صورتی میبینیم و گوشتیه پرده همونه یا پرده مثه پوستی کشیده شده

 2. مهسا صبوری گفت:

  من هر چی دقت میکنم پرده ی من شبیه هیشکدوم از شکلایی که دیدم نیست..میترسم اتفاقی افتاده باشه..میخوام بدونم پایین واژن برای همه بازه؟و ایا پرده همون گوشت صورتی رنگیه که در قسمت بالا قرار گرفته یا اینکه مثه پوسته یعنی یه تیکه پوسته که سراسره واژن رو میپوشونه ازبالا تا پایین و اصلا وازن پایینش باز نیس؟

 3. مهسا صبوری گفت:

  سواله دیگه ای هم دارم..ایا قرصای پیشگیری اورزانسی روی مقدار خون و رنگ اون تو عادت ماهانه تاثیر میزاره؟

  • مدیرسایت گفت:

   با سلام
   دوست عزیزم پرده بکارت داخل ورودی واژن قرار داره و به راحتی توسط خودتون قابل دیدن نیست , نکران نباشید , بخش زیرین واژن در تمام بانوان بازه و از همین محل خون در هنگام عادات ماهانه خارج میشه , مصرف قرص در رنگ معمولا تاثیری نداره اما میتونه باعث افزایش میزان خونریزی در یکی دو روز اول بشه

 4. مهسا صبوری گفت:

  چرا جواب نمیدید؟

 5. نگین رستمی گفت:

  دوست پسر واژنم را لیسید
  پرده بکارتم از بین میرود؟

 6. Sahar گفت:

  سلام ببخشید من تا حالا سکس از جلو داشتم اما هیچ خونی نیومده و اینجوری ک نگاه کردم شبیه حلالی بنظر شما پرده دارم!؟اگر حلالی باشد ینی زده شده یا حلقوی است؟ لطفا پاسخ به جیمیلم بدین

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   اگر در زمان اولین رابطه ی جنسی واژینال هیچ خونی ندیده باشید به احتمال زیاد پرده ی بکارت شما از نوع حلقوی ارتجاعی است که با نزدیکی پاره نمیشه با اینحال بدون معاینه ی پزشک نمیشه به طور قطعی نوع و وضعیت فعلی پرده ی بکارت رو تشخیص داد.

 7. عسل گفت:

  سلام
  با نامزدم رابطه داشتم وقتی پردمو زد خون نیومد بعدش از پشت رابطه داشتیم چند ساعت بعدش لباس زیرم خونی شد الان میخوایم ازدواج کنیم و خانواده هامون رسم دارن دختر ببرن دکتر و خیلی حساسن میخواستم ببینم اون خون بخاطر بکارتم بوده یا از پشت بوده
  لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   خونریزی پرده ی بکارت سریع و در همون زمان دخول اتفاق میوفته نه چند ساعت بعدتر ، ممکنه پرده ی بکارت شما از نوع حلقوی ارتجاعی باشه که خونریزی نداره ، برای طلاع بهتره به پزشک مراجعه کنید.

 8. وحيده گفت:

  چندین وقت پیش از روی نادونی, ندونسته, خودارضایی کردم که ی چیز برجسته زیرم بود که فشار دادم اونموقع از پرده بکارت هیچ اطلاعی نداشتم, دو ساعت بعد سه لکه خون دیدم, فردای اون روزم ی لخته کوچیک خون ک تیره هم بود دیدم, امکان مراجعه ب پزشکم ندارم, خودمم هر چی میبینم متوجه نمیشم, وقتی معاینه میکنم خودم در حالت عادی هیچی نمیبینم فقط گوشته, اما زور ک میزنم یه سوراخ دیده میشه که گرد نیست مثل لوبیاست سمت راستش گرد هست سمت چپش شکاف کوچیک داره دو تا, پایینشم تیزه, تو رو خدا جواب بدین, یعنی پردم پاره شده؟الانم از خود ارضایی توبه کردم، این روش تغذیه رو باید انجام بدم؟
  پردم اسیب دیده یا کامل پاره شده؟ ازدواج کنم امکان داره خون بیاد بازم؟ خاهش میکنم زودتر اگه میشه جواب بدین بازم ببخشین?

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   نگران نباشید ، با توجه به توضیحات شما هیچ آسیبی به پرده ی بکارتتون وارد نشده ، دقت داشته باشید در کل بافت واژن با سایر قسمت های بدن متفاوته ، پوست نازکتر و حساستری داره و اون لکه ای که دیدید میتونه به دلیل آسیب دیدگی همون بافت ها باشه.

ارسال نظرات