مارا در گوگل محبوب کنید ...

face.png face.png
  • کاربران آنلاین : 0
  • بازدید امروز : 5562
  • بازدید دیروز : 7318
  • بازدید این هفته : 54282
  • بازدید این ماه : 213226
  • بازدید کل : 2025131


telegram

بیماری‌های مقاربتی جنسی، از بیماری‌های نسبتاً شایعی هستند که از شخصی به شخص دیگر به دنبال تماس جنسی منتقل می‌شوند. لذا شناخت این بیماریهاوعلل بوجود آمدن آنها ضروری است در این مطلب شما با انواع مختلفی از این بیماربها علل وروش تشخیص آنها آشنا خواهی شد

علت ایجاد بیماری‌های مقاربتی چیست؟

علت ایجاد بیماری‌های مقاربتی باکتری یا ویروس‌هایی هستند که از طریق مایعات بدن از فردی به فرد دیگر در طی فعالیت جنسی منتقل می‌شوند. این باکتری‌ها یا ویروس‌ها در محیط گرم و مرطوب بدن در ناحیه تناسلی رشد کرده و ایجاد علائم می‌کنند.

بیماری‌های مقاربتی عفونی دو دسته هستند:

دسته‌ای که تنها راه انتقال آنها تماس جنسی است و دسته‌ای که یکی از راههای انتقال آنها تماس جنسی می‌باشد (مانند هپاتیت ب و ایدز)

بیماری‌های مقاربتی جنسی چه علائمی را ایجاد می‌کنند؟

بیماری‌های مقاربتی در هر دو جنس مذکر و مونث ایجاد می‌شوند ولی علائم و عوارض آنها در دو جنس متفاوت است.

علائم این بیماری‌ها در خانم‌ها عبارتند از: ترشحات بدبو و غیرمعمول از دستگاه تناسلی، سوزش و خارش و ضایعات زخمی در ناحیه تناسلی، درد کشاله ران و اطراف دستگاه تناسلی، درد حین نزدیکی و …

علائم این بیماری‌ها در مردان شامل ترشح از مجرای ادرار، بزرگ شدن عقده های لنفاوی کشاله ران، زحم ناحیه تناسلی، درد و سوزش هنگام دفع ادرار و … می باشد .

در صورت بروز هرگونه علائم غیرطبیعی در پوست ناحیه تناسلی، اطراف مجاری ناحیه تناسلی و یا ترشح از مجرای ادراری باید فوراً به پزشک مراجعه نمائید. حتماً تماس جنسی مشکوک خود را به پزشک اطلاع دهید تا تشخیص و درمان شما آسان گردد .

چگونه می‌توان این بیماری‌ها را تشخیص داد؟

راه تشخیصی این بیماران معاینه توسط پزشک، آزمایش ترشحات و در صورت لزوم آزمایش خون و ادرار می‌باشد.

مهم‌ترین بیماری‌های مقاربتی جنسی کدامند؟

شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی جنسی عبارتند از سوزاک، عفونت کلامیدیا، تبخال تناسلی، زگیل تناسلی، سیفلیس و شانکروئید. برخی از بیماری‌های مهم مانند هپاتیت ب و ایدز علاوه بر انتقال از راه خون، از طریق جنسی نیز می‌توانند منتقل شوند

۱ سوزاک: این بیماری در اثر یک باکتری (میکروب) بنام گونوکک ایجاد می‌شود. به علت ایجاد سوزش شدید در مجرای آقایان به این نام مشهور شده است.

این بیماری در خانم‌ها اغلب بدون علامت است. در آقایان ترشحات غلیظ و چرکی از مجرا به همراه سوزش و احساس ناخوشی در مجرای ادراری علائم بارز هستند که معمولاً ۱۴۱ روز پس از تماس جنسی با فرد آلوده ایجاد می‌شوند. این بیماری با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود و درمان شریک جنسی به همراه درمان خود فرد ضروری می‌باشد.

عوارض این بیماری در صورت عدم درمان عبارتند از:

۱ عفونت بیضه‌ها

۲ تنگی مجرای ادراری آقایان

۳ عفونت لوله‌های رحمی و تخمدان‌ها در خانم‌ها و ناباروری

۲ عفونت کلامیدیا: کلامیدیا یک نوع میکروب (باکتری) بوده و از شایع‌ترین علل بیماری‌های مقاربتی عفونی محسوب می‌شود اغلب بیماران مذکر یا مونث بی‌علامت هستند (بیماری خاموش). در حدود نیمی از مردان مبتلا به عفونت کلامیدیایی علائم ادراری مانند سوزش و تکرر ادرار و خروج ترشحات شفاف و بی‌رنگ از مجرا دارند. معمولاً عفونت کلامیدیا با سوزاک همراه است و باید همراه سوزاک این بیماری نیز درمان شود. در خانم‌ها این عفونت می‌تواند موجب عفونت شدید لوله‌های رحمی شده و موجب ناباروری شود.

۳ تبخال تناسلی: عامل ایجاد کننده آن یک نوع ویروس می‌باشد بنام ویروس نوع ۲ تبخال (نوع یک ویروس در اطراف دهان ایجاد تبخال می‌کند). انتقال آن بسیار سریع بوده و حتی پس از یکبار تماس جنسی با افراد آلوده انتقال صورت می‌گیرد.

علائم آن به صورت تاول‌های ریز آبدار پوستی دردناک در کنار هم که سوزش و خارش دارند می‌باشد این تاول‌ها در ناحیه تناسلی و گاهی داخل یا لبه خروجی مجرای ادراری دیده می‌شوند که باعث سوزش هنگام ادرار کردن می‌شود.

بیماری برای همیشه در بدن شخص مبتلا باقیمانده و باعث آلودگی شریک جنسی می‌گردد. در صورت ابتلای خانم حامله به این بیماری در صورت انجام زایمان طبیعی بیماری منتشر و خطرناکی در نوزاد ایجاد می‌شود که ممکن است کشنده باشد.

۴ زگیل تناسلی: عامل آن ویروس است که از طریق تماس جنسی منتقل و به صورت برجستگی گوشتی قارچی شکل در ناحیه تناسلی ظاهر می‌شود.

۵-سیفلیس: (زخم بدون درد ناحیه تناسلی)

از انواع بیماری‌های مقاربتی است که شیوع آن نسبت به گذشته کاهش یافته است. علامت آن به صورت زخم بدون درد برجسته در پوست ناحیه تناسلی و کشاله ران می‌باشد که معمولاً چند هفته پس از تماس جنسی دیده می‌شود.

بیماری سیفلیس در صورت درمان در این مرحله، کاملاً ریشه‌‌کن شده اما در صورت بی‌توجهی و عدم درمان بیماری وارد مرحله بعدی و منتشر در بدن شده و می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد (مانند علائم منتشر پوستی، عفونت مغزی و تشنج، عفونت دریچه‌های قلبی، فلج اندام‌ها، آسیب بینایی و …)

۶ شانکروئید: (زخم دردناک ناحیه تناسلی) عفونت ناشی از باکتری است که به صورت دردناک در ناحیه تناسلی همراه با ترشحات چرکی زرد رنگ از بستر زخم تظاهر می‌نماید معمولاً در این بیماری عقده های لنفاوی کشاله‌ران همان طرف بزرگ و دردناک می‌شوند. درمان دارویی باعث بهبودی کامل این بیماری می‌شود.

در اکثر بیماری‌های مقاربتی درمان همسر یا شریک جنسی نیز ضرورت دارد

راههای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی جنسی چیستند؟

بهترین راه پیشگیری این بیماری‌ها پرهیز از روابط جنسی مشکوک و پرخطر می‌باشد

توصیه‌های دیگر:

هنگام تماس جنسی با افراد مشکوک به آلودگی از وسایل حفاظتی مانند کاندوم استفاده شود.

از روابط جنسی با افراد متعدد اجتناب شود.

در صورت مشاهده هرگونه علامت غیرطبیعی در ناحیه تناسلی مانند زخم در شریک جنسی از تماس پرهیز شود.

 


ارسال نظرات