مارا در گوگل محبوب کنید ...

face.png face.png
 • کاربران آنلاین : 0
 • بازدید امروز : 3047
 • بازدید دیروز : 6392
 • بازدید این هفته : 46840
 • بازدید این ماه : 201974
 • بازدید کل : 2172823


telegram

بطور طبیعی در زیر پوستی که آلت تناسلی کودک را می‌پوشاند، دائما ماده سفید رنگی ترشح می‌شود. البته این ماده چرک نیست و خاصیت نرم کنندگی دارد و مانع چسبیدن پوست به سر آلت می‌گردد. در بعضی از مواقع این ترشحات عفونی شده و پوست سر آلت نیز دچار عفونت می‌گردد. در موارد نادر عفونت مزبور مخصوصا در نوزادان و شیرخواران موجب عفونت کلیه‌ها می‌شود. آمار نشان داده است که عفونت ادراری در پسر بچه‌های ختنه نشده به مراتب بیشتر از پسرهای ختنه شده است. بنابر این ختنه کردن از پیدایش عفونت دستگاه ادرای جلوگیری می‌کند. تحقیقات نشان داده است که سرطان گردن رحم در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان در جوامعی که ختنه شده‌اند کمتر از جوامعی است که ختنه نشده‌اند. بعضی از کودکان اگر ختنه نشوند ممکن است پیوسته با آلت خود ور بروند و این عمل عادت کودک گردد که موجب ناراحتی پدر و مادر می‌گردد.

.

.

فوايد ختنه

۱- پسران ختنه شده از بهداشت بالاترى برخوردارند.

۲- از عفونت هاى ادرارى و كليوى پيشگيرى مى كند. كاهش عفونت وتورم دستگاه تناسلي.

۳- از بيمار هاى مقاربتى و احتمالاً سرايت فورى HIV جلوگيرى مى كند.

۴- سرطان دستگاه تناسلى در مردان ختنه شده كمتر از سرطان در مردان بدون ختنه است.

۵- زنانى كه شوهرانشان ختنه شده اند كمتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند.

6- لذت بردن بيشتر از رابطه جنسى.

انجمن اطفال آمريكا تاكيد كرده است كه فوايد ختنه آنقدر مشخص و صد درصد نيست كه بتوان اين عمل را به عنوان يك جراحي روتين براي همگان قرار داد ولی انجام آن را نفی نکرده است.

مهمترین عوارض ختنه عفونت و خونریزی می باشد.ختنه مانند هر عمل چراحی عوارض یک عمل را دارد.

.

بهترین زمان ختنه کردن

اگر ختنه بعد از تولد یا در ماههای اول تولد انجام گیرد، اولا احتیاج به بیهوشی عمومی کودک نیست و با بی حسی موضعی انجام می‌گیرد. ثانیا هزینه زیادی برای خانواده نخواهد داشت. مخصوصا اگر بهداشت و نظافت بعد از عمل رعایت شود، محل ختنه زودتر التیام می‌یابد. اگر ختنه در ماههای اول تولد انجام نشود، در این صورت علاوه بر اینکه کودک را باید بیهوش کرد و ختنه نمود، هزینه‌ای بر خانواده تحمیل می‌گردد و اثر بد روانی نیز بر کودک می‌گذارد. چون او در سنین کودکی (بویژه 2 تا 3 سالگی) نسبت به حفظ آلت تناسلی خود حساسیت دارد و چه بسا ختنه را تنبیه پدر و مادر در حق خود می‌پندارد و این تصور کودک را آزرده می‌کند. مشکلی که ممکن است ختنه کردن در ماههای اول تولد بوجود آورد عبارت است از زخم شدن نوک سوراخ آلت که باید از پیدایش آن جلوگیری کرد. زخم شدن نوک سوراخ آلت نتیجه قنداق کردن نامناسب کودک است که موجب می‌شود آمونیاک تولید شده از ادرار کودک با مجرای ادرار در تماس نزدیک باشد.

.

روشهای مختلف ختنه کردن

1) گذاشتن حلقه پلاستیکی

این روش ، روش متداول ختنه کردن است. بدین ترتیب که حلقه پلاستیکی را روی نوک آلت قرار می‌دهند و با نخ گره می‌زنند و 5 تا 7 روز آن را به همین حال نگاه می‌دارند. در نتیجه پوست جلو نخ سیاه می‌شود و با حلقه پلاستیکی می‌افتد. این روش را معمولا قبل از سه ماهگی بکار می‌برند.

.

2) ختنه کردن با روش بریدن و دوختن

در صورتیکه عمل ختنه در یکی دو ماه اول صورت نگیرد، جراح بعد از سه ماهگی با روش بریدن و دوختن ختنه را انجام می‌دهد. بعد از انجام ختنه محل باید به دقت نظارت گردد. اگر از محل ختنه چند قطره خون خارج شود، مهم نیست. ولی اگر خونریزی زیاد باشد باید هر چه زودتر به پزشک اطلاع داده شود تا از خونریزی جلوگیری نماید. در صورت مشاهده ترشحات سیتوزنگ در محل بریدن ختنه ، مادر باید محل را با آب و صابون بشوید و درمعرض هوا قرار دهد.

.

در چه مواردی نباید نوزاد را ختنه کرد:

» اگر تنه آلت نوزاد در سطح پوست عانه قرار گرفته و درحقیقت آلت نوزاد در چربی عانه فرو رفته باشد.

» اگر آلت نوزاد بسیار کوچک باشد، یعنی کمتر از 2.5 سانتیمتر طول داشته باشد (آلت نوزاد سالم بین 2.8 تا 4 سانتیمتر می‌باشد).

» اگر پیشابراه به جای نوک آلت در زیر سر یا تنه آلت قرار گرفته باشد و پوست ختنه کامل تشکیل نشده باشد (مردم به این حالت می‌گویند که نوزاد ختنه شده به دنیا آمده است). این وضع یک نوع نابهنجاری است و نوزاد به جای ادرار کردن به جلو به زیر ادرار می‌کند، در چنین موارد کودک را نباید ختنه کرد بلکه باید در 18 ماهگی با عمل جراحی خاص آلت او را ترمیم نمود.

براي انجام ختنه فرزند دلبندتان:

1 ) انجام آن توسط يك پزشك ماهر

2 ) انجام آن در بيمارستان مجهز را در نظر داشته باشيد

مراقبت از كودك ختنه شده

آلت تناسلي كودك بعد از ختنه قرمز و متورم مي شود و تا 24 ساعت هم ممكن است خونريزي داشته باشد

اقدامات:

1) پوشك كودك را به محض كثيف شدن تعويض كنيد

2) روزانه ناحيه مورد نظر را به آرامي با آب تميز كنيد

3) از يك پماد آنتي بيوتيك بمدت 3تا 4 روز استفاده كنيد

4) از صابون,پودر,لوسيون وهر ماده ديگر تا خوب شدن كامل استفاده نكنيد

5) تا بهبودي كامل كودك را حمام نبريد

در بعضي مقالات تاكيد شده بعد از افتادن پانسمان اوليه مي توان كودك راحمام كرد و براي بهبود سريعتر مقداري نمك در وان كودك بريزيد ولي از هيچ ماده ضدعفوني ديگر در آب استفاده نكنيد . نخ بخيه معمولا طي 7 تا10 روز جذب مي شود .اگر از حلقه استفاده شود حداكثر تا يك هفته خودبخود مي افتد

5) اگر خونريزي و يا ترشحات از آلت تناسلي ادامه پيدا كرد سر آلت تناسلي آبي و يا سياه شد جريان ادرار كاهش پيدا كرد حتما با پزشك خود تماس بگيريد

عوارض ختنه

ختنه باید توسط پزشک با تجربه انجام گیرد و پزشک باید توصیه‌های بهداشتی بعد از ختنه را به مادر تذکر دهد. اگر پزشک در عمل دقت نماید، معمولا ختنه کردن عوارضی ندارد. ولی ممکن است پزشک پوست را کمتر یا زیادتر از معمول ببرد و بردارد و لذا آلت ناشکل گردد و والدین خشنود نباشند. ولی مهم نیست و با بزرگ شدن کودک شکل طبیعی خواهد داشت. عارضه مهم خونریزی شدید است. همچنین امکان دارد پزشک سر آلت را ببرد و این بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد.

.

ورم پوست غلاف سر آلت و چسبندگی آن

اگر ختنه در زمان خود انجام نگیرد یا بهداشت دستگاه تناسلی نوزاد یا شیرخوار رعایت نشود، پوست غلاف سر آلت باریک و تنگ می‌گردد و کودک به سختی و با فشار ادرار می‌کند. این حالت را فیموزیس می‌نامند. در چنین حالتی باید به دستورهای بهداشتی عمل شود و هر چه زودتر کودک ختنه گردد. اگر ختنه در ماههای اول انجام نگیرد، ترشحات سفید رنگی زیر پوست غلاف آلت بوجود می‌آید که این ترشحات چرک نیست و مادر می‌تواند آن را هنگام حمام کردن پاک و تمیز نماید. اگر ختنه در ماههای اول انجام نگیرد مادر باید کودک را نپیچد و شلوار آزاد به پای کودک نماید و در هنگام حمام کردن پوست غلاف آلت را تا آنجایی که امکان دارد به طرف بالا بکشد و باز کند و آن را تمیز نماید.

.

علايم عفونت:

1) تب

2) ترشحات بد بو

3)افزايش قرمزي و تورم

.

بايد ها و نبايدها

نوزاد پسر هرچه سريع‌تر بايد ختنه شود ولي نبايد در 24 ساعت اول بعد از تولد اين كار را كرد. علت اين فاصله زماني هم حصول اطمينان از سلامت نوزاد است. اين 24 ساعت، اين امكان را فراهم مي كند كه نقايص و بيماري‌هايي كه در آنها نبايد ختنه انجام شود، شناسايي شوند. در بيماري‌هاي اختلالات خونريزي دهنده مثل هموفيلي، نبايد ختنه انجام شود.

.

البته در اختلالات مادرزادي دستگاه ادراري – تناسلي هم نبايد نوزاد ختنه شود. مهم‌ترين اين اختلالات مادرزادي، هايپوسپاديازيس است كه در آن سوراخ مجراي ادراري در زير آلت تناسلي قرار دارد و چون بعدها در ترميم اين اختلال به پوست ختنه گاه احتياج پيدا مي شود، نوزاد نبايد ختنه شود.خود عمل ختنه كردن مي تواند در برخي موارد عوارضي به همراه داشته باشد. اين عوارض معمولاً در كمتر از 1 درصد موارد ديده مي‌شوند و شايع‌ترين آنها عبارتند از : عفونت محل زخم، خونريزي زياد، عدم برداشتن كافي پوست و پل پوستي. پل پوستي، در واقع قسمتي از پوست تنه آلت تناسلي مذكر است كه به سر آلت تناسلي مي چسبد.

.

البته ختنه مي تواند باعث ايجاد التهاب و تنگي سوراخ ادراري شود كه علت آن هنوز به درستي معلوم نيست. بريده شدن قسمتي از آلت تناسلي هم يكي از عوارض ختنه كردن است كه در برخي از روش‌هاي انجام ختنه ديده مي‌شود.

.

سوال شما

آقاي دكتر براي من هميشه اين سوال مطرح بوده كه خداوند كه ما را خلق كرده است با پوست ختنه گاه خلق كرده است و اگر خودش لازم ميدانست خوب ما را بصورت ختنه شده خلق ميكرد. يعني خداوندي كه احسن الخالقين است صلاح دانسته بوده كه ما را به همين صورتي كه به دنيا مي آييم خلق كند. ميخواستم بدانم آيا از لحاظ علمي اين ختنه شدن باعث مشكل جنسي خاصي براي مردان نميشود؟ با تشكر

پاسخ ما

دوست عزيز سوال مطرح شده از طرف شما داراي يك بعد اخلاقي و يك بعد علمي است. در مورد اينكه آيا ما بصورت اخلاقي اجازه داريم بدون كسب اجازه از طرف او اقدام به تغيير شكل اندام يك موجود زنده كنيم مسئله مهمي است كه بنظر ميرسد كمتر درباره آن فكر يا صحبت شده است. ختنه كردن يك پسربچه يا يك دختربچه عملي است كه بدون اجازه وي انجام ميشود. در واقع اصولاً كسب اجازه از سوي يك بچه نابالغ هيچ معناي عقلايي ندارد. بنا به اعتقاد يهوديان ختنه كردن پسربچه ها نشانه اي از پيمان آنان با خداوند بوده است كه به امر خداوند به ابراهيم و از زمان او انجام ميشده است. ظاهراً مسلمانان اين سنت را از يهوديان اخذ كرده اند. در مورد ختنه دختربچه و پيشينه تاريخي آن آن اطلاعات چندان دقيقي نداريم اما اين كار از زمان پيش از اسلام در ميان اقوام و قبايل مختلف رايج بوده است. در مورد اين كه ختنه كردن يك عمل اخلاقي هست يا نه نياز به يك بحث گسترده تر دارد كه اينجا منظور ما نيست و ميتوان آن را از منظرهاي مختلف به نقد و چالش كشيد. آنچه مسلم است اين است كه ختنه كردن دختران كه آن را با تاكيد مثله كردن يا Female Genital Mutilation مي نامند عملي است كه منجر به عوارض جدي درازمدت و برگشت ناپذير در توانايي هاي جنسي زنان ميشود و بعنوان يك جرم و امر غيرقانوني در بسياري از كشورها ميتواند مورد توجه و تعقيب قرار گيرد. از اين لحاظ در مورد دختران بدون هيچ شكي ميتوان آن را يك عمل غيراخلاقي ناميد.

.

آيا ختنه شدن از نظر علمي تاثيري در بهبود رابطه جنسي دارد؟

اما در مورد تاثير ختنه در توانايي هاي جنسي مردان اخيراً توسط دانشگاه جان هاپكينز بررسي صورت گرفته است. طي مصاحبه با 5000 مرد اوگاندايي كه نيمي از آنها ختنه نشده بودند بر اساس اين تحقيق از نظر كميت و كيفيت رابطه جنسي تفاوت محسوسي بين دو گروه وجود نداشت. در واقع طبق يك تحقيق قبلي آمار ابتلا به ايدز در ختنه شده ها 50 درصد كمتر از ختنه نشده هاست. البته نگراني هايي از بابت احتمال خطر ختنه شدن در كاهش كمي و كيفي رابطه جنسي وجود داشت كه اين تحقيق در پاسخ به اين نگراني ها انجام شده بود.

ختنه در مصر باستان

ختنه در مصر باستان

.

نظر شما چیست ؟ آیا تجربه ای دارید که برای دیگران مفید باشد ؟ پس حتما” از طریق نظرات به من و دیگران کمک کنید.


نظرات

 1. shahram گفت:

  ba salaaam va arze khaste nabaashid.
  man az khaarej az iran mehmaani daaram ke pesareshoon 24 saale hastand.aaya baraaye khatne kardane pesare 24 saale moshkeli pish nemiyaayad
  agar dar iran khatne shavad??
  baraaye in kaar shoma che doctori ra pishnehaad mifarmaeed?
  ba tashakor

  • admin گفت:

   دوست عزیز سلام
   در ختنه کردن سن اهمیتی نداره و هیچ مشکلی هم بوجود نمیاد … برای ختنه به تمام بیمارستان ها و درمانگاه ها میتونید مراجعه کنید ..

 2. حسین مهری گفت:

  با سلام اقای دکتر من 20 سال سن دارم و در زمان کودکی توسط یک فرد که دکتر نبود ختنه شدم الان پوستی از زیر کلاهک التم به التم چسبیده که در زمان نزدیکی با همسرم کش میاد و عذاب اوره ایا می شه این تکه پوست را جدا کرد با تشکر
  اگه امکانش هست جوابشو به ایمیلم بفرستین
  این تکه پوست رو وقتی میکشی مثل یک لایه پلاستیک می مونه حتی بعضی موقع خواستم خودم با تیغ جداش کنم

 3. پوریا احسانی گفت:

  خدا چه خدایی میتواند باشد که بندگانش با ختنه شدن به او نزدیک گردند؟واسلام چه دینی میتواند باشد که از سنت وآیین یهود پیروی کند؟

  • admin گفت:

   دوست عزیزم سلام
   مسلما که اگر انسان به دستورات خوای متعال پایبند باشه و انجام بده اونها رو برای این نیست که خداوند یکتا پیزی بدست میاره و قطعا از اجرای فرامین خداوند یکتا انسان بهره مند خواهد شد .. در ختنه تمامی تحقیقات سالهای اخیر اثبات میکنه که انجام ختنه برای مردان بسیار مفید است و هیچگونه عوارض منفی نخواهد داشت … اشاره یه آئین یهود فرمودید سوال میکنم خدای یهود با خدای مسیحیان و خدای مسلمانان متفاوتند؟ اگر خداوند همه این ادیان یکی است به یک خدای واحد انتقاد میکنید برای یک دستور ثابت؟

   • ناشناس گفت:

    اگر واقعا ختنه برای مردان مفید و لازم است چرا خداوند آفریده؟آیا فرزندان آدم ختنه شده اند اگر آری با چه وسیله ای؟چرا فقط در دین یهودی و دین اسلام واجب است؟چرا در مسیحیت واجب نیست؟

    • مدیریت گفت:

     دوست عزیزم سلام
     آیا گوشت رو خدا آفریده ؟ بله .. آیا چون خداوند گوشت رو زنده و خام آفریده ما اون رو زنده و خام مصرف میکنیم؟… خیر . آیا خدا میوه ها رو آفریده؟… بله , آیا ما بسیاری از میوه ها رو با پوست مصرف میکنیم؟.. خیر . حکمت بسیاری از کارهای خداوند رو بشر امروز هنوز درک نکرده .. امکان داره به دلایل بسیاری جنس مذکر در زمان جنینی به غلاف روی آلت نیاز داشته باشه اما پس از اون این نیاز از بین میره … مثل بند ناف …

     • م م گفت:

      اولا مقایسه گوشت و میوه و … با آلت تناسلی یه موجوده زنده قیاس مع الفارغ هست
      ثانیا در جواب جمله “امکان داره به دلایل بسیاری جنس مذکر در زمان جنینی به غلاف روی آلت نیاز داشته باشه اما پس از اون این نیاز از بین میره … مثل بند ناف …” اگه این طور بود پوست الت تناسلی هم در لحظه تولد دقیقا نیاز بود جدا بشه ولی خیلیها عمل ختنه رو انجام ندادند و مشکلی هم براشون پیش نیومده -پس ظاهرا مسئله یه سنت دینی دروغین هست نه یک امر الهی و ناشی از حکمت فلان و…..
      ثالثا شما پزشک هستید یا آخوند که اینقدر از این عمل دفاع میکنید؟؟!
      رابعا کدوم منبع موثق یا مقاله بین المللی رفرنس شماست که اینقدر از این عمل وحشیانه دفاع میکنید؟؟
      خواهشا از منظر علمی جواب بدید نه یه مشت خزعبلات دین یهود و اسلام و….

     • مدیریت گفت:

      دوست عزیزم سلام
      برای اطلاع از دلایل علمی ختنه میتونید به آمارهای رو به افزایش ختنه در جوامع غربی و پیشرفته و به قول شما غیر مسلمان و غیر یهودی مراجعه کنید

 4. رضا افخمی گفت:

  آیادر زمانی که نوزاد زردی دارد می توان آنرا ختنه کرد .(بیلی روبین 14و در 20روزگی)

 5. parsiiiiia گفت:

  همه منافع ختنه طبق آخرین تحقیقات علمی رد شدن … برای اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه کنید : https://www.facebook.com/khatne?ref=hl

  • admin گفت:

   دوست عزیزم سلام
   چند نکته :
   اول اینکه این صفحه ای که شما معرفی کرده اید در اثبات نظرات خود از هیچ منبع موثقی بهره نمیبرد و اکثرا عودت به سایت ویکیپدیا میدهد !!!
   دوم اینکه به نظر میرسد کل مخالفت با ختنه به دلیل مخالفت با لزوم ختنه در ادیان و به زبان ساده تر مخالفت با ادیان است نه عمل ختنه !!!
   سوم اینکه ختنه در زنان در ایران و هیچ جامعه متمدن دیگری انجام نمیشود در حالیکه طبق آمار سازمان بهداشت جهانی تقاضا جهت ختنه نوزادان پسر در دنیا با رشد روزافزونی روبروست .
   چهارم اینکه به هیچ عنوان ختنه موجب کوچکی آلت تا اندازه یک سانتی متر نخواهد شد , پوستی در بدن انسان با ضخامت یک سانتی متر وجود دارد آیا؟؟؟
   پنجم اینکه در این صفحه ذکر شده است که لذت جنسی مردان پس از ختنه کاهش میابد حال آنکه پس از ختنه به دلیل برداشتن لایه اضافی انتهای آلت میزان اصطحکاک بخش انتهایی آلت ( به عنوان حساس ترین بخش آلت ) به شدت افزایش میابد.

 6. babak گفت:

  ممنون اقای دکتر به خوبی با این 5 دلیلی که اوردید هم من و هم جناب parsiiiia رو قانع کردید…به امید روزی که اموزه های اسلام جهانگیر بشود

 7. حسام ر گفت:

  سوال من از اقای دکتر اینه که محل ختنه شدن دقیقا کجای الته؟ممنون

 8. سلام من پسر بیست ساله هستم توی سن چهارده سالگی ختنه شدم درحالی که اصلا راضی نبودم ختنه یک عمل وحشیانه ضد انسانیه که مصداق بارز نقض حقوق بشر به حساب میاد

  • مدیریت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   از قضای روزگار ختنه ویژگی های مثبت فراوانی داره و در اروپا و آمریکا هم با رشد فزاینده ای همراه شده …

 9. سلام اقاي دكتر پسر من امروز 25روزه است ولي به علت زردي كه داشت نتونستيم براي ختنه كردن ببريم به نظر شما بايد چه كاري انجام بديم .ممنون ميشم راهنماي كنين با تشكر از زحمات شما/

  • مدیریت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   برای ختنه اصلا دیر نشده و میتونید اقدام کنید … به قول یکی از دوستان زمان ختنه از سه روزگی تا 90 سالگیه

 10. مهرتاب گفت:

  سلام
  پسرم 14 ماهشه و یک هفته ای هست که ختنه شده، پوست از سر آلتش جدا نشده بود، الان ادرار کردنش بهتر شده ولی زخماش حالت خون خشک شده داره امروز یه تکه از زخمش کنده شد و یک قطره مایع شفاف ازش بیرون اومد، لطفا رهنمایی کنید

  • مدیریت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   اول اینکه حتما به صورت مداوم عمل ضد عفونی کردن و تعویض پانسمان رو انجام بدید , اگر به نظرتون میرسه آلت شکل طبیعی نداره یا خونمردگی و آسیبی مشاهده میکنید حتما به پزشک مراجعه کنید , مایه شفافی که دیدید احتمالا مایه درون سلولی ِ سلول های سطح پوست بوده که به دلیل زخمی بودن خارج شده .. عفونت ها معمولا زرد رنگ هستند نه شفاف اما به هر حال مراجعه به پزشک برای معاینه و اطمینان خاطر توصیه میشه و ایکاش زودتر برای ختنه اقدام میکردید .. بهترین زمان برای ختنه تا سه ماهگی است

 11. سلام.پسری 25ساله هستم که از نظره خودم از سایز آلت تناسلی خودم رنج میبرم.میخواستم بدونم حالا به هر دلیلی برای افزایش اندازه و حجم آلت تناسلیم به کدوم دکتر با چه تخصصی مراجعه کنم؟آیا مشکلم با جراحی حل میشه؟لطفا جواب رو برام ایمیل کنین.ممنون

  • مدیریت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   اول اینکه اندازه آلت تناسلی اگز زیر 13 سانتی متر نباشه کاملا طبیعی و کافی است اما اگر فکر میکنید با افزایش اندازه آلت تناسلی اعتماد به نفس بالاتری خواهید داشت بهترین و موثرترین و بدون عارضه جانبی ترین راه استفاده از دستگاه اکستندر هست , عمل جراحی به دلیل عوارض گسترده ای که میتونه داشته باشه اصلا توصیه نمیشه

 12. سامی گفت:

  سلام اقای دکتر میشه بیشتر. در مورد کسایی که ختنه شده به دنیا میان توضیح بدین؟ چرا این جور میشه؟ایا بده یا خوبه؟ عواقبی هم داره؟

  • شهریار گفت:

   اصلا خود حضرت ابراهیم در 99 سالگی ختنه شد نه در چندروزگی من اصلاً نمیگم نباید ختنه میشدم یا بقیه پسرا نباید ختنه بشن و نمیگم که ختنه کردن عملی اشتباه هست فقط میگم باید به میل و تصمیم و رضایت خود فرد انجام بشه این کار مثل این میمونه که یک نفر رو به زور بیهوش کنی ببری تو اتاق عمل بعد مثلاً لاله ی گوششو یا بینیشو ببری یا دستشو قطع کنی بعد که به هوش آمد بهش بگی راستی من دستتو قطع کردم اینطوری قشنگ تره! اینطوری که نمیشه زندگی کرد. بعدشم الان اونایی که ختنه نکردن مگه همشون مردن؟ بچه دار نشدن؟ ارضا نشدن؟ اصلاً من این موضوع رو که خود فرد توانایی تصمیم گیری در مورد کاری رو که رو بدنش قراره انجام بشه رو نداشته باشه قبول ندارم… به هیچ عنوان حالا هر کس هر چی دلیل علمی و عقلی ميخواد بياره…

 13. wolf گفت:

  حرفهای تکراری و تکراری
  اولا ریسکهای مواردی مانند عفوت و ایدز پایین میاد و جلوگیری وجود نداره دوما اگر برای پسران واجب هست برای دختران اند واجب است .به دلایل بسیار .مهمترین آنها 1-باکتری در نقاطی تجمع دارد که دارای شرایط مسائد زیر باشد
  1-تاریک 2-نم دار 3-دارای منابع غذایی 3-ترجیحا فرو رفته (همانند زخم) 4-گرم خودتان که همکار هستید قضاوت بفرمایید آلت کدام جنس مکانی مناسب برای باکتریهاست ؟ به همین دلیل اگر خانمی 3 روز نظافت نکند لای پایش بوی تعفن میگیرد . و به تایید آکادمی کودکان ایران عفونت در کودکان پسر ختنه نشده 1 دزصد و دختر 5 برابر پسران میباشد.همکار گرامی اگر خواهان جویا شدن حقیقت هستید صادقانه در مورد مزرات این عمل تفکر کنید .حال پرسشی مهم ،اگر صادقانه به مزایای ختنه بانوان رسیدید ،حاضر هستید خواهر و مادر و لااقل دختر خویش را ختنه کنید؟!

  • مدیریت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   اول اینکه مطلب درباره با ختنه در پسران است و ارتباط دادن اون با ختنه زنان کار درستی نیست , در اینجا هم قصد صحبت درباره ختنه در زنان رو ندارم و ختنه زنان رو کلا مردود میدونم در همه انواع مختلف اون , و اما در رابطه با ختنه در مردان , گفتنی های گفته شده و اگر از لزوم ختنه در مبحث دینی هم بگذریم هیچ کس نمیتونه منکر ویژگی های مثبت ختنه آلت در مردان بشه … به راحتی با یک جستجو میتونید به رشد سرسام آور ختنه در کشور های مسیحی برسید که مسلما فقط به دلیل تینکه کنوجه ویژگی های مثبت اون شده اند روز به روز بیشتر به اینکار روی می آورند , ختنه از نظر ظاهری باعث زیبایی بیشتر آلت , افزایش لذت جنسی و جلوگیری از ایجاد هرگونه عفونت در لایه زیرین پوست آلت در افراد ختنه نشده خواهد بود , ویژگی های مثبت ختنه رو انشالله در مقاله ی دیگری خواهم آورد

 14. Armin گفت:

  می خواستم بدونم برای بزرگ شدن آلت غیر از دارو و عمل جراحی راه حل دیگری هم وجود داره؟ ممنون

 15. سامی گفت:

  یکی نیست اینجا جواب سوال من رو که بالا کردم رو بده؟اقای مدریت کجایی؟چرا جواب من رو ندادی؟

 16. اسی گفت:

  سلام من 24 سال سن دارم که به دلیل هیپوسپادیاس ختنه نکرده بودم تا هفته ی پیش به پزشک مراجعه کردم ایشون گفتن که مجرای ادراری رو دست نزن چون زیاد پایین نیست و همینطور باشه اما ختنه ی منو در یک عمل جراحی ترمیم کردن خواستم نظر شما رو هم بدونم و خواهش کنم راهنماییم کنید ممنون میشم

 17. اسی گفت:

  جواب بدین دیگه خواهشا

 18. سارا م گفت:

  با سلام

  من 28 ساله هستم و 2 سال است که با همسرم ازدواج کرده ام. آلت همسرم به دلیل ختنه بدی که داشته است در هنگام نزدیکی نمی تواند به حداکثر طول خود برسد و وقتی می خواهد این اتفاق بیفتد احساس درد شدیدی دارد که رابطه مان قطع می شود

  به دکتر مراجعه کردیم و گفت مشکل از نحوه ختنه کردن است. دیگر پیگیر این موضوع نشدیم. ولی چون این موضوع خیلی ما را اذیت می کند به حدی که وقتی من می خواهم به حالت ارگاسم برسم و اگر همان موقع درد همسرم شروع شود رابطه قطع می شود

  من هم مجبور به خودارضایی شده ام. و به همین دلیل از رابطه جنسی بدم می آید. به نظر شما با عمل جراحی مشکل حل خواهد شد؟

 19. علی گفت:

  ایا ختنه به چند شکل انجام میگیرد ؟
  اخه این سوال وقتی به ذهنم رسید که دیدم مدل الت من با بقیه فرق میکنه ؟
  خواهش میکنم به سوالم زود ج بدین اخه بد جوری ذهنمو قاطی کرده

 20. امیر ساعتچی گفت:

  سلام من یه پسر شونزده ساله هستم و ختنه هم نکردم.چون سنم یکمی زیاد شده راستش دیگه خجالت میکشم.یکی از فامیلای درمون یه خانوم چهل و دوساله بود مامانم باهاش صحبت کرد اون قرار بود ختنم کنه اما من راضی نشدم یه بار هم توی مطبش منو معاینه کرد خیلی باهام صحبت کرد اما من مقاومت کردم ختنه کردن پسرا و دخترا یک عمل وحشیانه و بیرحمانه و ضدانسانیه باید در تمام جهان لغو بشه ممنونم با سپاس

 21. amir jahani گفت:

  Salam man ye pesare 26sale Hastam
  Bekhatere ye seri masael dar kudaki khatne nashodam
  Vali alan khunevadam kheyli esrar daran va hatta migan ghaderan inkaro be zur ham anjam bedand
  Man etelaat kafi nadaram dar in bare
  Baad az in amal niaz be bastari shodan ya khabidan tu khune hast?

 22. malool گفت:

  سلام ، من 17 سالمه ، نمیدونم چرا قسمتی از پوسته ی پایین کلاهک آلتم به کلاهکش چسبیده ، و وقتی هم که آلتم به حالت نعوض در میاد ، درد نسبتاً زیادی رو توی اون ناحیه احساس میکنم.
  و البته روم هم نمیشه برم دکتر. اصلا نمیدونم چه دکتری باید برم؟!!؟
  لطفا کمکم کنید
  ممنون

  • مدیریت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   به متخصص جراحی پلاستیک مراجعه فرمائید.

  • م م گفت:

   بله دیگه -احتمالا طبق فرمایش آقای دکتر این هم از مجموعه آثار حکمتهای کارهای خداوند هست که بشر امروز هنوز درک نکرده…!

 23. پرنیا گفت:

  با سلام
  من لازمه که بگم با همسرم یک ساله ازدواج کردیم ایشون ختنه نشده
  هیچ مشکلی هم تا به حال نداشته ایم چه در رابطه ی قبل از ازدواج که دوست بودیم.چه بعد از ازدواج همسر من فوق العاده گرم مزاج و هات هستن من راض هستم این بحث ها که فرزند رو باید ختنه کرد را رد می کنم متاسفم برای خودمون که ما اریایی پیرو دین و رسوم اعراب شده ایم

 24. م.م. گفت:

  آخه آدمهاي حسابي چرا ما رو احمق فرض كردين رابطه ختنه با ايدز ديگه چيه مثل رابطه دست با استكان كه بعد از مدتي شكل اونو به خودش بگيره بابا ديگه بسه بهتر بود دلايل علمي بهتر مثل ارگاسم و دير ارضاء شدن مرد را بگيئ كه مهمتره.
  اه اه اه

 25. یییی گفت:

  من بیست ساله و ختنه نشده هستم و هیچ مشکلی ندارم فقط وقتی خانم ها آلتم را می بینند می خندند که برام مهم نیست

 26. م ش گفت:

  ببخشيد من ده روزه پسرمو ختنه كردم ولي با اينكه حلقه كاملا از پوست جدا شده پشت سر الت كير كرده لطفا بفرماييد چگونه حلقه رو در بياوريم.

 27. باران گفت:

  سلام پسرم شش ماهشه تو چه سني بايد ختنه شود؟

  • مدیریت گفت:

   دوست عزیز سلام
   از چهل روزگی به بعد میتونید برای ختنه مراجعه کنید , هر چه سن کمتر باشه راحت تر و بهتره

 28. جواد گفت:

  سلام،دیدم خیلی با حوصله به همه جواب میدین،خواستم یه سوالی بپرسم که چند وقتیه ذهنمو مشغول کرده سایز آلت تناسلی من 13.5 سانته و میخوام بدونم که ایا این سایز برای من که الان 17 سالمه عادیه یانه
  متشکر میشم اگه جوابو بهم ایمیل کنین…

  • مدیریت گفت:

   دوست عزیزم سلام

   سایز آلت شما استاندارده و هیچ مشکلی برای ازدواج و نزدیکی و ارضای نیازهای طرف مقابلتون به دلیل سایز نخواهید داشت

 29. مجید گفت:

  سلام دکتر.پسر چهار ساله دارم.ختنه شده در ده ماهگی الان سه ساله میگذره کلاهکش فکر میکنم حالت عادی نداره.یعنی اینکه کلاهک و بدنش باهم در یک سطح مثال حالت عادی که لبه داشته باشه نیست نوک تیز وچسبیده به بنه الت هست.ایا بزرگتر بشه کلاهک شکل خودش میگیره. یا مشکلی در ختنه بوده.میشه جواب برام ایمیل کنید.اگر مشکلی باشه خودم نمیبخشم. چون بعد از عمل در دوسالگی از دکترش سوال کردم گفت عادی درست میشه

  • مدیریت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   متاسفانه بدون دیدن نمیشه اظهار نظر کرد بهتره به پزشک مراجعه کنید برای اطمینان بیشتر

 30. زینب گفت:

  سلام..پسرم در وزن 3.5 ختنه شد..اوایل مشکلی نبود ولی بتدریج که وزنش زیاد شد و چاق شد التش داخل رفت که هر وقت ادرار داشته باشه و به خودش فشار بیاره التش میزنه بیرون یا خودم اگه از طرفین فشار بدم میزنه بیرون..امروز متوجه شدم کا لبه کلاهک التش به پوست چسبیده.ایا به مرور زمان درست میشه یا باید به متخصصمراجعه کنیم؟؟/پسرم9 ماهشه..اگه همینطوری بمونه بعدا مشکلی پیش میاره؟

 31. حامد گفت:

  اینایی که با ختنه کردن مخالفت میکنن یا هنوز ختنه نشدن یا از ختنه شدنشون خیلی ناراحتن.
  الان حتی غربی ها هم متوجه مزایای این کار شدند و به این کار اقدام میکنن. اونوقت یه عده آدم بی خبر و گمراه تو مملکت خودمون…
  واقعا متاسفم برا بعضیا

 32. ali گفت:

  سلام اقای دکترِ,ایا ختنه باعث کوچکتر ماندن از سایز طبیعی الت میشه؟

 33. مهدی گفت:

  ببین منو: فقط میخام به اونایی که مخالفن بگم مسیرشماها با مسلمونها جداست چون اونا روزی چند وعده تو نمازشون گواهی میدن پیامبر فرستاده خداست وحرفا وکارهاشم قبول دارن که یکیش همین ختنست، شما برید همون آتیش پرستی رو ادامه بدید و مایه ننگ جامعه اسلامی نشید

  • رادیو آماتور گفت:

   سلامطبق تحقیقات جدید ختنه مردان موجب کاهش لذت جنسی میشود . اگه من جای تو بودم اصلا ختنه نمیکردم . در ثانی در دین اسلام هم ختنه سنت است و واجب نیست . قابل توجه طرفدار ها!

   • مدیریت گفت:

    دوست عزیزم سلام
    منبع اطلاعات و تحقیقات جدیدتون رو بدید ما هم ببینیم !!! اولا از دید شرعی ختنه مردان در دین اسلام واجب است دوما طبق تمامی تحقیقات ثابت شده ختنه احتمال ابتلا به بیماری هایی از قبیل عفونت های مجاری ادراری , سرطان پروستات و .. رو کاهش میده , لذت و میل جنسی رو هم افزایش میده

    • رادیو آماتور گفت:

     با سلام خدمت مدیریت عزیز منبع گفته های مکن سایت ویکی پدیاست.
     یک بررسی در سال ۲۰۰۲ توسط بویل و همکاران. بیانگر این موضوع بود که: «دستگاه جنسی مرد که دست‌نخورده و سالم باشد دارای هزاران گیرندهٔ حسی بسیار حساس و همچنین پایانه‌های عصبی بسیار تحریک کننده (ارضا کننده) است که خیلی از آن‌ها در ختنه از دست می‌روند، که باعث کاهش غیرقابل اجتناب احساس و شور جنسی در مردان ختنه شده‌است. آن‌ها نتیجه گرفتند: «آمیزش جنسی، وقتی مرد ختنه شده‌است، برای هردو جفت (یار) کمتر ارضا کننده‌است.»[۲۱]

 34. ارام قنبري گفت:

  سلام ، ما چون در ايران زندگي نمي كنيم مجبور شديم كمي دير پسرم را ختنه كنيم، يك هفته پيش در بيست و چهار هفتگي اش با روش حلقه ختنه اش كرديم ولي هنوز تورم و قرمزي داره مثل روز اول ولي نه تب داره و نه ترشح بد بو ! ايا اين تورم نشانه عفونت است !؟ لطفاً پاسخ بدهيد متشكرم

 35. سعید گفت:

  آقای دکتر اگر تو واقعا دکتر بودی که نباید مسایل اعتقادیتو با مسایل علمی قاتی می کردی ولی خوب اگه سواد داری این سایتو مطالعه کن این سایت یک سایت مذهبی اسلامی است
  http://quranicpath.com/misconceptions/circumcision.html
  انقدر هم چرند نگو تو اصلا سواد و صلاحیت نداری
  ختنه حساس ترین قسمتهای لذت بخش آلت تناسلی پسران را از بین می برد تو اصلا می دونی که چند تا پایانه عصبی تکامل یافته جنسی رو مثل یک آشغال دور می ریزی؟
  اصلا به سرطان پروستات کاری نداره شاید منظورت سرطان پینس بوده که یک بیماری بسیار نادر در جهان است تو اصلا می دونی احتمال اینکه یک نفر سرطان پینس بگیره چقدر است؟اگه نمی دونی حرف مفت نزن تو برای ناقص کردن پسران مردم و دزدیدن اون چیزی که خدا و طبیعت به اونها داده تا ازش لذت ببرند مسئولی خدا بهت رحم کنه

  • مدیریت گفت:

   دوست عزیز میفرمائید خدا به من رحم کنه؟ این یعنی شما به خدا اعتقاد دارین؟؟ و چطور میشه به خدا اعتقاد داشت و صریح ترین دستور دینی رو به تمسخر گرفت؟؟ شما که دوست دارید تحقیق علمی بفرمائید تشریف ببرید در وب سایت های خارجی و ببینید میزان ختنه در کشورهایی مثل آمریکا طی 10 سال گذشته چند درصد رشد داشته , اونها مسلما به دلایل مذهبی اینکار رو انجام نمیدن و نتایج تحقیقات پزشکی عامل افزایش این مسئله بوده , دوست عزیز اگر با کسانی که در سنین بالا ختنه کردند سوال کنید میفهمید که با ختنه نه تنها میزان لذت جنسی اونها کاهش نداشته بلکه افزایش محسوسی هم داشته , البته خداوند انسان رو مختار آخریده و شما میتونید مخالف باشید اما لطفا دلایل منطقی برای دیگران بیارید نه یک مشت عصبانیت

 36. افرا گفت:

  ختنه یه کار ” غیر لازم ” هستش که هرچقدر بخواین توجیه ش کنید باز یه جای کار شما میلنگه.. آمار ختنه در غرب که می فرمائید رو به افزایشه، دقیقا بر عکس این حرف شما رو آمارها ی امروز دارن نشون میدن. کمتر از یک سوم مردان جهان ختنه شده اند و مشکلی هم با آلتشون ندارن .. و ختنه در اروپا اصلا جایی نداره که شما میگی اروپا ختنه میکُنه..

  و اما در آمریکا .. آمار ختنه داره با مخ میخوره زمین چون مردم به “غیر لازم” بودنش پی بردن؛ و حتی در ایران اونهایی که کمی فکر کنن در این مورد و تحقیق بکنن به انگلیسی و نه فارسی – که یه مطلب در مورد ختنه رو که 10 سال پیش نوشته شده رو هزار بار تو سایت ها و وبلاگ های فارسی کپی پست کردن و شما هم تو سایتتون همین کار رو کرده اید – به بیهوده و “مضر” بودن عمل ختنه پی میبرن.

  این ویدئو رو هم ببینید :

  فیلمی که به طور علمی مضرات ختنه پسران را نشان می دهد:

  http://s4.picofile.com/file/7871319886/Do_Cut_or_Not.flv.html

  • مدیرسایت گفت:

   با سلام
   دوست عزیزم در ایران به صورت اتوماتیک به دلایل مذهبی عامه مردم در کودکی ختنه رو انجام میدهند پس ما دلیلی برای تبلیغ و تشویق مردم به انجام این عمل نداریم اما نکته ی جالب برای من اصرار و ابرام بیش از حد افرادیه که به شدت در تلاش هستند عمل ختنه رو مضموم و نادرست جلوه بدهند و جلوی اون رو بگیرند در حالیکه حتی اگر به قول شما ختنه هیچ و هیچ سودی نداشته باشه قطعا و قطعا هیچ تحقیقی تا امروز نتونسته زیانبار بودن اون رو ثابت کنه پس دلیل مخالفت با اون چیه؟؟ چرا هیچکس راجع به ختنه در یهودیت صحبت نمیکنه و تمام مقالات و نوشته ها در مورد ختنه در اسلام مطرح میشه؟؟ پاسخ سادست , برای بعضی همین که یک مسلمان ختنه نشه هم پیروزی در برابر دین به حساب میاد , اینجا بحث ما علمیه و اصلا و ابدا کاری به مسائل دینی افراد نداریم اما وقتی میبینم یک عده ای بدون سواد پزشکی و با دیدن و خوندن یکی دو مقاله نا معتبر عمل ختنه رو که واقعا مفید و سودمنده زیر سوال میبرند ترجیح میدم دلایل اصلی اونها رو برای خواننده مشخص کنم , راستی از زیان و سود و دین که بگذریم انصافا ختنه حداقل از بعد زیبایی آلت مردانه به خودی خود عامل مهمی برای انجامه همونطور که در غرب نه به دلایل مذهبی بلکه به دلایل علمی و همچنین زیبایی به شدت در حال گسترشه

 37. شهریار گفت:

  سلام من هیچ کاری به بحث های علمی و مذهبی ختنه ندارم. اصلا نمیدونم از لحاظ علمی این کار درسته یا نه همچنین از لحاظ مذهبی. فقط و فقط یک چیز میخوام بگم اونم اينه که انجام عمل ختنه باید به تصمیم و اراده ی خود ما انجام میشد یعنی زمانی که به بلوغ فکری رسیده بودیم. اگر هم از لحاظ مذهبی بخواهیم بحث کنیم پیامبر اسلام گفتند :لا اکراه فی الدین. به نظر من دین باید تحقیقی باشه نه اینکه چون پدربزرگ من ختنه شده منم باید ختنه بشم من باید خودم تصمیم میگرفتم که ختنه بشم یا نه. نه اینکه حق تصمیم گیری رو ازم بگیرند و در حالی که من تو سنی بودم که هیچی از دور و برم نمیدونستم بیان عضوی از بدن منو ببرن بندازن دور. اگر الان که 19 سال سن دارم من میخواستم تصمیم گیری کنم در مورد این کار هیچ وقت این کار رو نمیکردم و البته اینو هم بگم فقط بخاطر ختنه شدن ناراحت نیستم چیزی که منو خیلی عصبانی میکنه اینه که حق تصمیم گیری رو ازم گرفتن. من از این قسمت قضیه خوشم نمياد.حالا دلایل علمیشو هم شاید قبول کنم ولی به نظرم ختنه باید توی ایران بصورت آزاد و مختارانه انجام بشه نه زوری و به اجبار یعنی با تصمیم خود فرزند ذکور. من اصلاً نمیخوام این اتفاق برای پسرم بیفته… میخوام خودش تصمیم بگیره. من یک بچه بیشتر نمیخوام اگر قرار باشه با این سنت های مزخرف بخوان بزور ختنه ش کنند و تصمیم گیری با خودش نباشه اصلا نمیخوام همون تک فرزندم هم پسر باشه،دختر میخوام.

  • مدیرسایت گفت:

   با سلام
   در اینکه حق انتخاب یکی از اولین و اساسی ترین حقوق هر انسانی است شکی نیست اما ختنه یا برداشتن آپاندیس باعث ایجاد کاستی یا عیب نمیشه در ثانی افراد بسیاری هستند که به دلایل مختلف نیاز به عمل جراحی پیدا میکنند و به دلیل بیهوشی نزدیکان اون فرد اجازه عمل رو صادر میکنند پس حق انتخاب یک حق مطلق نیست و بسته به شرایط قابل تغییره , اینکه اکثر افراد ترجیح میدند در نوزادی عمل ختنه رو برای کودکشون انجام بدن چند دلیل داره , بعضی از دلایل پزشکی و برای سالم موندن بچه است و مهمترینش اینه که شما خاطره بدی از این عمل نخواهید داشت

  • اشکان طبیبی گفت:

   در پاسخ به دوست محترمی که گفتند هر عملی باید با رضایت فرد انجام بشه، مثلا واکسن های سال اول تولد رو میشه منتظر رضایت فرد موند؟

 38. علی حسینی گفت:

  سلام دکتر. من پسری چهارده ساله هستم. من در هشت سالگی ختنه شدم.
  1- آیا در این سن (8 سالگی) ممکن است ختنه مشکلی داشته باشد ؟
  2- اندازه ی مثانه ام 9 سانتی متر است. آیا مشکلی دارد ؟
  3- به نظرم پوست آلت مثانه ام بیشتر بریده شده . برای همین باید چه کار کنم؟
  ممنون.

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   خیر انجام ختنه در هر سنی شدنی است و باعث بروز مشکل نمی شود , منظور از اندازه و پوست مثانه چیه دقیقا؟

 39. مریم گفت:

  سلام آقای دکتر
  من پسرم رو در 27 روزگی ختنه کردم با حلقه الان 15 روز گذشته و حلقه نیفتاده 2 روز پیش بردمش دکتر گفت که خوب انجام شده و در شرف افتادن بچه هم انگار اذیته چون بی قرار شده. حالا باید چه کار کنیم که زود بیفته؟
  ممنون از توجهتون

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   کاره خاصی نیاز نیست انجام بدید , اگر پزشک بررسی کرده و عفونتی وجود نداره جای نگرانی نیست

   • مهدی گفت:

    سلام
    لطفا اگر امکان دارد جواب رو برایم ایمیل کنید چون برام خیلی مهمه
    بنده در زمان نوزادی ختنه شدم ولی متاسفانه پزشک مربوطه کارشو خوب انجام نداده و تکه های گوشت اضافی در زیر کلاهک آلت باقی مانده که باعث زشت شدن منظره شده
    میدونم باید به پزشک مراجعه کنم ولی اگه میشه بگین به چه پزشکی مراجعه کنم همون هایی که ختنه انجام میدن؟
    سوال دوم : آلت من 15سانت هست ولی از قطرش ناراضی ام ، شما کسی رو دیدین که از دستگاهی مثل لارجر باکس نتیجه گرفته باشه؟

    • مدیرسایت گفت:

     با سلام
     میتونید به اورولوژیست مراجعه کنید , در صورت نیاز میتونید جراحی زیبایی برای برداشتن پوست اضافه انجام بدید , لارجرباکس در بهترین شرایط روی طول آلت موثره نه قطر آلت

 40. آرش گفت:

  بنظر من این فوایدی که برای ختنه میگن تمامش دروغ محضه چون این پوست سر آلت طبق تحقیقات اخیر 20 خاصیت داره که مهمترینش محافظت از حشفه یا گلنس هست که اگه نباشه هم در برابر سایش و اصطکاک با شورت و شلوار انسان دچار ناراحتی میشه ( همه مردها و پسرها ی ختنه شده این تجربه ناخوشایند را داشتن)و هم رطوبت وشادابیش را از دست میده، ضمنا اون خالق بی همتا و اون انرژی عظیمه ای که نه در فکر ما و نه در ذهن ما میگنجه خیلی بیشتر از من و شما میفهمه که اگه قرار بود این پوست نباشه خلقش نمیکرد.امیدوارم روزی برسه که بشر به اون حد تکاملی برسه که دست توکار خدا نبره و دکترها هم بخاطر پول!!! بچه ها را ناقص نکنن!!!! به امید روزی که ختنه در کل دنیا ممنوع و محو بشه. آمین

  • مدیرسایت گفت:

   با سلام
   اول اینکه خالق بی همتا قطعا بیشتر از بنده و شما اطلاعات داشته و به همین علت ممکنه برای حفاظت از دستگاه جنسی در دوران جنینی نیاز به این پوست اضافه بوده باشه و بعد از اون از اونجایی که خالق بی همتا قدرت تفکر و تحقیق و کسب دانش هم به انسان داده ممکنه برداشتن اون پوست منطقی هم باشه دوما سایش و اصطحکاک؟ خوب پس برای باسن هم نیاز به ۶۰ نوع محافظ داریم والا در برابر سایش با زمین و میز و صندلی چیزی ازش باقی نمیماند , پوست اضافه ی روی آلت باعث انواع عفونت ها در سنین مختلف میشه خصوصا اگر بهداشت شخصی به شدت رعایت نشه

 41. behnam گفت:

  فک کنم قبلی ناقص فرستاده شد اینام ترجمه : تغییری در خلق خدا ایجاد نکن. و دومی : او شما را طراحی کرده و بی نقص کرده شما را. و سومی : ما قطعا انسان را در بهترین قالب افریدیم. و اخری : شیطان گفت من به انسان ها دستور میدهم و انها خلق خدا را تغییر خواهند داد

  • مدیرسایت گفت:

   با سلام
   بحث مذهبی که نداریم , در حال حاضر از نظر علمی بیشتر پژوهش ها نشان از بی ضرر بودن و حتی مفید بودن ختنه دارند اما در نهایت این یک تصمیم شخصیست

 42. حمید هستم گفت:

  سلام من بچه ام رو در 6روزگی ختنه گردم حالا دو سالشه واز یک طرف پوست آالتش زیاد تره وخیلی زشت بنظر میرسه خوب میشه یا باید دوباره ختنش کنم

 43. Jahangir گفت:

  با ختنه هم موافقم

 44. محیا گفت:

  ختنه در هیچ جای قرآن نیومده و اگر بنا رو بر حدیث بذاریم به ختنه دختران هم سفارش شده.
  گیرم که ما در نوزادی بچه رو ختنه کنیم تا خاطرش تو ذهن بچه نمونه، اما بچه در آینده بالاخره از کار دردناکی که باهاش کردیم مطلع میشه. در اون موقع چی درمورد ما فکر میکنه؟ خودتونو جای اون بذارین، چطور پدرومادرم حاضر شدن همچین کار وحشتناکی با من بکنن؟

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   اول اینکه به دلیل نداشتن اطلاعات مذهبی ترجیح میدم هرگز در این زمینه ورود نکنم اما میدونم احکام و دستورات زیادی در قرآن وجود نداره که مسلمانان اون رو رعایت میکنند , درباره ی درد ختنه هم باید بدونید نوزاد کوچکترین خاطره ای از تولد و مسائل بعدی اون تا ماهها بعد نخواهد داشت و از اون مهمتر اینکه حتی اگر در دوران بلوغ و بزرگسالی شما برای عمل ختنه به پزشک مراجعه کنید اصلا عمل دردناکی نیست 🙂 از طرف دیگه فکر کنید اون والدین با انجام عمل ختنه مانع از بسیاری از بیماری های عفونی در دوران نوزادی شدند و فکر میکنم اگز مصائب و دشواری های ۹ ماه بارداری و زایمان و سالیان سال مراقبت های والدین رو در نظر بگیرید هرگز نمیتونید اونها رو به خاطر انجام عمل ختنه مورد شماتت قرار بدید 🙂

 45. سارینا گفت:

  باسلام
  پسرم را در سه روزگی ختنه کردیم در اون سه روز تولدش فقط دوبار اونم با گریه ی خیلی زیاد ادرار کرد بعد از ختنه ادارار کردن طبیعی شد ولی بعد از اینکه بخیه های محل ختنه افتاد تا الان که دو ماه و بیست روزه هست یه پوست اضافی دور تا دور آلت در محل ختنه ایجاد شده که به نظر میرسه داره بزرگتر میشه فقط جای چهار بخیه صاف هست بین بخیه ها این پوست ایجاد شده و به حالت چروک به التش میچسبه وقتی پوست را میکشم تقریبا یه سانت یا بیشترم میشه دردی هم در این قسمت نداره به دکتر اطفال که مراجعه کردیم گفت مشکلی نداره و یه سری چربی در محل ختنه هست بعضی از دکترها در حین ختنه این چربی ها را در میارن بعضیا در نمیارن و این دکتری که پسر شما را ختنه کرده چربی ها را در نیاورده و گفت امکان داره سرباز کنه وچربی ها بیرون بیان امروز انگاری در محل ختنش کمی سر باز کرده بوده یه ماده سفیدی مثل جکپوش های چرکی بیرون میومد ولی به نظر میاد اگه اونا هم بیرون بیان به این پوست اضافی ربطی نداره و این پوست چروک همین جپطور میمونه این دکتر گفت مشکلی نداره و فقط شکل ظاهری الت زشت شده ولی من خیلی نگرانم میشه راهنمایی کنید چه کار کنیم
  پزشکی هم که ختنه کردیم پزشک عمومی بود و خیلی در این کار مهارت نداشت
  باتشکر فراوان

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   بدون معاینه نمیشه تشخیصی داد ، بهتره سریعا با پزشک دیگری مشورت کنید تا با معاینه تشخیص بده نیاز به انجام عمل برداشت پوست اضافه هست یا خیر

 46. وحید گفت:

  بنده به علت ختنه شدن در سن ۵ سالگی آسیب روحی شدیدی دیدم و از اون زمان از دین و … زده شدم و پدر و مادرم رو به خاطر این جنایت هرگز نمیبخشم.با تحقیقات گسترده دانشمندان و سکس تراپیست های اروپایی و آمریکایی و مطالعات فراوان ختنه میزان لذت جنسی را به شدت کاهش میده و طبق نظر سنجی های گسترده نه تنها آلت ختنه نشده مرد برای زنان تحریک برانگیز تر بوده بلکه میزان رضایت جنسی آنها حین رابطه با مرد ختنه نشده بسیار بیشتر بوده است (به علت خاصیت لوبری بودن پوست آلت).

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   در مورد آسیب های روحی و مسائل دینی اصلا قادر به کمک یا بحث نیستم اما در مورد میزان لذت جنسی و یا تحریک بانوان اصلا نمیتونم با نظر شما موافق باشم و خوشحال میشم با معرفی لینک های مربوط به اون نظر سنجی های گسترده ما رو هم به راه راست هدایت کنید 🙂

 47. احسان گفت:

  سلام
  جناب مدیر سایت من دقیقا از میزان تخصص شما اطلاع ندارم
  یعنی نمیدونم تخصص دارید یا خیر
  اما یک سوال دارم امیدوارم راهنماییم کنید
  من در سن شش سالگی ختنه شدم و باید عرض کنم مشکلی در نوک آلت دارم دهانه آن خیلی باز هست و هنگام خروج ادرار کمی مشکل دارم، و در زمان های خاص احساس رضایت ندارم چون حسی ندارم
  به نظر شما این قضیه مشکل به حساب میاد ؟ و در آخر اگر مشکل هست چه راهکاری داره امکان عمل وجود داره یا اصلا کاری نمیشه کرد؟
  من تا به حال در این موارد به دکتر مراجعه نکردم.
  به چه نوع متخصصی باید مراجعه کنم؟

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   بدون معاینه نمیشه هیچ تشخیصی داشت ، لطفا به متخصص ارولوژی مراجعه کنید.

 48. علی گفت:

  سلام.
  من ۱۸ سالمه وقتی ختنه شدم، دکتر یک بخیه روپوستی کرده.الان چند وقته از قسمتی از آلتم که فکر کنم همان بخیه باشد، ماده ی سفید رنگی بیرون می آید البته دیر به دیر.آیا مشکلی دارد و باید به پزشک مراجعه کنم؟

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   ممکنه اون ماده ی سفیدی که شماهده میکنید نوعی از عفونت باشه ، حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

 49. یه نفر گفت:

  چیزی که خدا وند افریده رو نمیشه تغییر داد
  ینی خدا عقلش نمیرسیده؟
  پوست ختنه گاه لیزوزیم ترشح میکنه که لیزوزیم باعث میشه بیماری پوستی در حشفه به حد اقل برسه
  با ختنه ۲۰۰۰ حسگر عصبی قطع میشن و لذت تماس جنسی به یک چهارم کاهش پیدا میکنه
  مهبل زن به خاطر اناتومی که داره محل مناسبی برای تجمع باکتری هاست و عفونت های ادراری در زنان خیلی شایع تره به طوری که اگه زنی ۳ روز نظافت نکنه ناحیه تناسلیش عفونت میکنه و بوی تعفن میگیره پس زنان به ختنه بیشتر احتیاج دارن
  پوست ختنه گاه نقش لبهای مهبل رو در واژن ایفا میکنه و در صورت برداشته شدن بیماری های پوستی از جمله اگزما و پسوریازیس درصدش خیلی بالاتر میره که خودمم قربانی هستم. اما هیچ جا در این باره حرفی زده نمیشه
  ختنه باعث کاهش ارصای جنسی تا حد زیادی میشه که به دنبال اون بیماری های روحی و روانی اتفاق میفته.
  یکی از وحشتناک ترین خاطرات هر فرد ختنه شدنشه که بیماری روانی در فرد ایجاد میکنه.
  ار عوارض ختنه کوتینه شدن حشفه است ایا به اصطلاح دکتر ها این مطالب رو نمیدونن؟
  خاک توی سرشون که فقط پول رو میشناسن و نمیخان بازار کسب و کارشون خراب بشه
  ایا دکتر ها نمیدونن که با ختنه ارضای جنسی در هر دوجنس به خاطر تقلیل رفتم سایز الت اتفاق میفته؟
  ایا ختنه بی میلی جنسی نمیاره؟ شما اینو نمیدونین؟
  ایا به مراجعه کننده هاتون همه چیز رو میگین؟ مثلا قضیه ی قطع دو هزار حسگر عصبی رو میگین؟
  لعنت به همتون که پول پرست هستید

 50. سارامین گفت:

  سلام
  پسر من ۷ ماهه هست و توی ۵۰ روزی با رینگ ختنه شده الان متوجه شدم که پوست بدنه آلت اومده روی برجستگی کلاهک رو پوشونده و چسبندگی داده از کسانی که تجربه دارن خواهش میکنم راهنمایی کنن که آیا میشه پوست رو جدا کرد با عمل یا چیزی و چه زمانی انجام بشه بهتره و آلتش هم تو این ۶ ماه رشد نکرده و میره داخل و فقط با فشار به اطرافش میاد بیرون. به خودم لعنت میفرستم که این طوری طفل معصوم اذیت کردیم
  خواهش دارم کسی که تجربه نزدیک داره کمک کنه یا دکتر مجربی رو میشناسم که بتونه پسرم رو نجات بده
  همه انقدر از ختنه عادی حرف میزنن که ما هم سریع مثل یه کار عادی انجامش دادیم و الان اینطوری شد اگه دست نزده بودیم الان قطعا مشکلی نداست. هیچکس از احتمال چسبندگی به من که بار اوله مادر شدم چیزی نگفت

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   نکته اول اینکه فرو رفتن آلت نوزادان در غلاف کاملا طبیعی هست و معمولا فقط وقتی نوزاد ادرار داشته باشه میتونید آلتش رو خارج از غلاف ببینید در غیر از این معمولا داخل غلاف قرار میگیره و لازم نیست با فشار خارجش کنید 🙂 نکته دوم برای چسبندگی ، بدون معاینه هیچ نظری نمیشه داد لطفا به پزشک مراجعه کنید ، احتمالا مشکل خاصی نیست و معمولا مادر اولی ها نگرانی هایی دارند که در واقع قرار نیست داشته باشند 🙂

 51. هوت گفت:

  سلام دوستان گلم هر کس ختنه نشده از نظر اسلام همه کارهاش حرام هست این سنت پیامبر هست کسی که ختنه نشده نمازش و ایمانش کامل نیست چرا همیشه بر سنت پیامبر شک دارید .دارید بر کفر وارد میشوید

 52. ramtin askari گفت:

  فواید ختنه پسران دروغ است

  پژوهشها مسجل کردند کی ختنه پسران یک قطع عضو جنسی است
  مطالعات جدید در British Journal of Urology International
  نشان می دهد که مردان با آلت نرمال و ختنه نشده از حساسیت جنسی خود ۴ برابر کسانی که ختنه شده اند لذت می برند
  حساسیتی که همگام ختنه دور ریخته می شود از حساسیتی که در مجموع نوکهای انگشتانتان است بیشتر است
  در هر سایت مورد آزمایش قرار گرفته مردان ختنه نشده حساسیت بسیار بیشتر یا بیشتری در آلت و پوست ختنه گاه خود نسبت به کسانی که ختنه شده بودند داشتند
  ختنه حساسترین بخشهای آلت تناسلی پسران را دور می ریزد
  این مطالعات جدید نشان می دهد آنچه که ما دهه ها به آن شک داشتیم این است که نتیجه ختنه کاهش لذت جنسی در مردان است حتی اگر قصد از انجام آن این نباشد
  بدین ترتیب این یک بی حرمتی نسبت به حق یک مرد برای حفظ یکپارچگی بدن خود است
  در بخش بزرگتر ختنه زنان نیز همان کار را می کند حتی در خفیف ترین شکل نیز حساس ترین بخشها را بر می دارد ختنه زنان در آمریکا و خیلی از کشورها به وسیله قانون از هر شکل از ختنه جلوگیری می شود
  اشتباه عقیده ای در پشت ختنه مردان این است که آن پاک تر سالم تر و محافظت در برابر بیماریها است و مردان را در جامعه رام تر خواهد کرد
  از آنجا که عمل ختنه پسران چنین اثر شدیدی بر تمایلات جنسی در مراحل بعدی زندگی دارد هیچ نوزاد یا کودک نباید ختنه غیر درمانی را تجربه کند
  به والدین نباید اجازه داد که سطح حساسیت جنسی پسران خود را به خاطر تعصبات و گرایشهای شخصی کنترل کنند درست مانند اینکه والدین حق ندارند که درخواست کنند که پسران و یا دخترانشان تحت عمل های دیگر کاهش حساسیت قرار بگیرند مانند یک عمل چشم که بینایی را از دید رنگی محدود به دیدن فقط رنگ سیاه و سفید کند
  علاوه بر این مردان ختنه شده با یک چهارم حسایست مردان ختنه نشده ممکن است کمتر از کاندوم استفاده کنند (استفاده از کاندوم حساسیت را کمتر می کند)بعضی ها ممکن است خود را امن فرض کنند (به خاطر ختنه شدن)و این نیز به قصد آنها برای استفاده نکردن از کاندوم کمک می کند
  مردان بزرگ که می خواهند خود را ختنه کنند باید به درستی توصیه و مطلع شوند و رضایت آگاهانه داشته باشند که ختنه حساسیت آلت تناسلیشان را به طور متوسط با ضریب ۴ کاهش می دهد مردان همچنین باید بدانند که ختنه از انتقال بیماریهای مقاربتی از جمله HIV/AIDS جلوگیری نمی کند

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   من خیلی متوجه مخالفت های زیادی که با ختنه میشه نمیشم :))) ولی از اونجائیکه یک تحقیق جدید انجام شده در پاسخ به کامنت شما اون تحقیق رو عینا نقل میکنم :
   پژوهشگران دانشگاه «کوینز» کانادا در طی یک آزمایش نشان دادند که ختنه کردن نوزادان لذت جنسی آن‌ها از سکس را در بزرگسالی کاهش نخواهد داد.

   Male-circumcision-008

   این پژوهشگران دو فرضیه جنجالی در مورد ختنه و حساسیت آلت تناسلی مردانه را بررسی کردند. اینکه ۱ – ختنه و بریدن همه یا بخشی از پیش‌پوست آلت تناسلی در نوزادان پسر موجب کاهش حساسیت آلت تناسلی در بزرگ‌سالی شده و لذت سکس را کمتر می‌کند. و ۲ – اینکه عدم ختنه و نگاه داشتن پیش‌پوست آلت تناسلی، میزان احساس‌های مختلف از جمله لامسه، گرما، سرما و درد را در حشفه یا سر آلت افزایش می‌دهد.

   پیش‌فرض بسیاری از مخالفان ختنه این است که کراتینیزه شدن پوست ختنه‌گاه پس از ختنه موجب می‌شود که عصب‌های این منطقه به‌اندازه قبل از ختنه حساس نباشند و این موجب کاهش لذت جنسی می‌شود.

   جینفر بوسیو، کارولین پاکال و استفان استیل در دانشگاه «کویینز» کانادا در طی آزمایشی نشان دادند که ختنه تأثیری بر حساسیت پوست ختنه‌گاه و دیگر نقاط پوستی آلت مردانه ندارد.

   ماجرا از سیاست‌گذاری در مورد ختنه آغاز شد

   در سال ۲۰۱۵، هنگامی‌که آکادمی پزشکان متخصص کودکان آمریکا و انجمن پزشکان متخصص کودکان کانادا تصمیم گرفتند که سیاست‌های خود در مورد ختنه نوزادان را مورد تجدیدنظر قرار دهند، مزایا و مشکلات عمومی ختنه تبدیل به بحث طولانی و جنجالی شد.

   تمرکز بر سلامت جنسی و به‌خصوص حفاظت فرد در مقابل عفونت‌های جنسی و بیماری‌های مقاربتی، در سال‌های اخیر طرفداری سیاسی از ختنه را افزایش داده است. به همین دلیل در آمریکا از سیاست ختنه کردن نوزادان حمایت می‌شود اما کانادا در این مورد تاکنون سیاست یکسانی را پیش نبرده است.

   مسئله حساسیت آلت تناسلی و لذت بردن از سکس شاخص مهمی در بحث بین طرفداران و مخالفان ختنه است. از این رو تیمی شامل بر یک سکسولوژیست، یک اورولوژیست و یک روان‌شناس بالینی در دانشگاه کویینز کانادا تصمیم گرفتند که رابطه حساسیت پوست آلت تناسلی و ختنه را بررسی کنند.

   فرضیه کراتینزه شدن پوست در ختنه

   ۶۲ مرد بین سنین ۱۸ و ۳۷ سال (۳۰ نفر ختنه شده و ۳۲ نفر ختنه نشده) در این مطالعه شرکت کردند. پروتکل این آزمایش چنین بود که از روش ارزیابی کمیت حسی (QST) استفاده شود و احساس‌های لمس، درد، آستانه تحمل درد، تشخیص گرما، آستانه تحمل گرما و سرما را در چهار منطقه آلت تناسلی این دو گروه اندازه‌گیری شود: منطقه حشفه یا سر آلت (چه ختنه شده و چه با پوست)، منطقه بدنه میانی، منطقه بدنه پایینی و خود پیش‌پوست (تنها در ختنه نشده‌ها).

   حشفه به‌جایی گفته می‌شود که بالاتر از محلی است که در هنگام ختنه، پیش‌پوست آن برداشته می‌شود. حشفه محلی حساس و انبساط‌پذیر است. ختنه‌گاه در مردان ختنه‌نشده و به هنگام جمع‌شدگی آلت تناسلی توسط پوستی به نام پیش‌پوست پوشیده می‌شود ولی این پوست در زمان نُعوظ روی ختنه‌گاه را نمی‌پوشد و حشفه بیرون می‌زند.

   فرضیه کراتینزه شدن پوست حشفه بر این باور است که عمل ختنه، پوست حشفه را در معرض تماس با هوای بیرونی، لباس‌های زیر و غیره قرار می‌دهد و این پوست کراتین بیشتری تولید می‌کند، ضخیم‌تر شده و حساسیتش کم می‌شود.

   در آزمایش دانشگاه کوینز اندازه‌گیری مستقیم میزان حساسیت پوست با استفاده از روش Quantitative Sensory Testing به این صورت انجام شد که به پوست آلت تناسلی هر یک از شرکت‌کنندگان یک کاوشگر کوچک حسی وصل شد. این کاوشگر به الکترودهای دستگاهی وصل است که با واردکردن ارتعاش، گرما و یا سرما، واکنش پوست و جریان الکتریکی عصب‌های پوستی را اندازه می‌گیرد.

   کارولین پاکال، روان‌شناس همراه این تیم، به «ساینس دیلی» می‌گوید که آن‌ها حساسیت مناطق مختلف آلت تناسلی را در هر ۶۲ داوطلب این آزمایش سنجیدند. نتایج پژوهش آن‌ها نشان داد که ختنه، تغییر در حساسیت آلت تناسلی ایجاد نمی‌کند و شواهد اولیه نشان می‌دهد که پیش‌پوست ختنه‌گاه در کسانی که ختنه نشده‌اند، حساس‌ترین بخش آلت تناسلی نیست.

   پژوهش‌های قبلی در مورد تفاوت حساسیت آلت ختنه نشده با ختنه شده معمولاً از آستانه پایین‌تری در دستگاه Quantitative Sensory Testing استفاده می‌کردند. با اینکه بسیاری از احساس‌ها، چه ارتعاش، چه گرما و چه سرما در حشفه، به هر حال تبدیل به‌نوعی حس لذت جنسی می‌شوند، پژوهش حاضر هیچ تفاوتی در حساسیت حشفه و دیگر مناطق آلت بین دو گروه ختنه شده و ختنه نشده نیافت.

   ختنه و HIV

   شواهد از پژوهش‌های علمی مختلف نشان می‌دهد که ختنه، انتقال ویروس HIV را در سکس واژنی از زنان به مردان ختنه‌شده کاهش می‌دهد؛ به این ترتیب اگر زنی آلوده به ویروس HIV باشد، سکس واژنی با این زن برای مردی که ختنه شده است خطر کمتری دارد اما بی‌خطر نیست.

   در سال ۲۰۱۱، برنامه مشترک سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه ایدز اعلام کردند که ختنه مردان می‌تواند یک مداخله مؤثر برای پیشگیری از انتقال HIV در میان کسانی باشد که تنها از واژن سکس می‌کنند. پژوهش‌ها در مورد سکس مقعدی اما تاکنون نشان نداده است که ختنه تأثیر در عدم انتقال HIV داشته باشد.

 53. سمیرا گفت:

  سلام پسرم ۸ ماهشه هفته پیش ختنه شده بعد یکهفته نصف حلقه کنده شده بود بردم دکتر بقیه اش رو جدا کرد گفت تمیز بشورش آوردم خونه دوبار حسابی با صابون شستم ولی پایین جایی که ختنه شده یه ماده سفید رنگی چسبیده و کنده نمیشه آیا طبیعی و بعد از چند روز کنده میشه یا نه انگار یه چیزی مثل پلاستیک آب شده چسبیده زیرش خیلی نگرانم

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   حتما برای معینه به پزشک مراجعه کنید ، بدون معاینه تشخیص غیر ممکنه.

 54. مهدیه گفت:

  سلام خسته نباشید ی پسر ۲/۵ساله دارم ک در ۱/۵ماهگی ختنه شد.بعد از حدود ی ماه ک زخمش خوب شد.آلتش میرفت تو و مخفی میشد پیش دکتر بردم البته معاینه نکرد و گفت ب خاطر اینکه چاقه و ب مرور بیرون میاد ولی تا الان بیرون نیونده البته بگم اگ کمی به کنارش فشار بیارم میاد بیرون و میشورم وتمیز میکنم فقط ی مشکل هم ک دارم اینه ک احساس میکنم کلاهک نداره.چن بار جایی ک ختنه کردم بردم و گفتن ک هیچ مشکلی نداره ولی باز نگرانم لطفا راهنمایی کنید

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   یک راه تست برای اینکه بدونید مشکلی هست یا نه وجود داره ، زمانی که فرزندتون ادرار داشته باشه مثل صبح بعد از بیداری باید آلت تناسلیش بیرون و کمی برجسته باشه ، اگر این حالت وجود داره جای نگرانی نیست و وضعیت طبیعی داره.

 55. mahziyar گفت:

  باسلام یک سوال داشتم لطفا جواب بدین.
  خواستم بدونم میزان پوستی که در عمل خننه برداشته میشه باید چقدر باشه؟چون این با طول پوستی که از سرالت تا ختنه گاه (یا همون پره پوس باقی مانده)قرار داره رابطه ی عکس داره،هر چقدر در ختنه پوست بیشتری برداشته شه اندازه ی این ناخیه کمتر میشه.این ناحیه در الت من تقریبا یک سانتی منر است اما باتوجه ب پرسش هایی که من از بقیه داشتم این ناحیه در الت اون ها خیلی بیشتره و از اونجا که این ناحیه دارای حسگر های جنسی است برای من کمی نگران کننده شده .مرسی

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   اندازه ی مشخصی وجود نداره ، بر مبنای اندازه ی آلت تناسلی در هنگام ختنه پوست اضافی اون بریده میشه ، دقت داشته باشید ختنه روی حساسیت و میزان لذت جنسی تاثیر منفی نداره.

 56. سارا گفت:

  خداوند هیچ چیز اضافه ای نمی افرینه که حالا نیاز به حذف اون باشه خداوند اونقدر قدرت داره که بتونه قسمتی که ما بهش اضافه میگیم رو توی دوره تکامل حذف کنه اولین اموزه دین اسلام هم ایمان به خدا و قدرت ودانایی او هست. ضمنا تمام واجبات در قران کاملا هست مثل نماز روزه خمس زکات پس چرا این نیست . یاداوری میکنم که بعد از رحلت پیامبر احادیث جعلی از ایشون رواج پیدا کرده که نمیتونیم صددرصد قبولشون کنیم. ضمنا خداوند در قران هم تاکید میکنه که من به شما عقل دادم . به لحاظ علمی هم میدونید امار سرطان در اروپا خیلی کمتر از بقیه دنیاست چه قدر اجبار برای واکسن نوزادان قرارداده اما انجاماین عمل اصلا اجباری نیست. جالبه بدونید توی المان تا چند سال پیش ممنوع بوده دیدن داره توی بعضی خونه ها به صورت غیر بهداشتی انجام میشه ممنوعیتش روبرداشتن. خیلی چیزای دیگه هم هست که وقت گفتنش نیست. من حرفام رو زدم ولی خداوند بزرگ به شما عقل داده خودتون هم تحقیق کنید. یا علی

 57. علی نیکوبر گفت:

  من تو سیزده سالگی ختنه شدم . خیلی درد داشت و باعث شد جلوی همه دختران فامیل آبروم بره . چطوری می شه آلت را به حالت قبل از ختنه برگرداند ؟؟؟ با تشکر

 58. نیما گفت:

  اعمالی که اراده آدمی (یعنی حاکمیت انسان بر سرنوشت خویش و یا خویشتن‌فرمایی) را نقض می کنند غیراخلاقی اند، بنابراین ختنه کودک از آنجا که بدون اجازه او انجام می شود، نافی اراده اوست.

  نزد بسیاری از فقها (شیعه و سنی) ختنه امری “مستحبی” تلقی شده و ضرورتی بر انجام آن به صراحت در قرآن نیامده است، بنابراین ترک آن به بهانه اخلاقی مستوجب عقوبت نیست و انجام آن را تکلیفی شرعی بر گردن مسلمانان قمداد نمی کنند. بدین معنا که انجام یا عدم آن بر عهده قضاوت فرد است. به همین جهت انجام ندادن ختنه کسی را از دایره مسلمانی خارج نمی کند و حتی انجام دادن آن نیز لزوماً کسی را وارد دایره مسلمانی نمی کند. با این حساب، اگر اقتضائات زندگی در دنیای جدید برای مسلمانان اینگونه رقم خورد که عمل به ختنه سبب آشفتگی زندگی اخلاقی آنها می شود می توانند دست از انجام آن بشویند بدون اینکه شرعاً خلافی مرتکب شده باشند.

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام
   این وب سایت فقط در حوزه ی سلامت و از دیدگاه علمی بحث میکنه نه مذهبی ، فکر میکنم نظرات مذهبی رو به عهده ی کارشناسان مذهبی بذاریم بهتر باشه. 🙂

   • نیما گفت:

    به مدیریت سایت
    با سلام و خسته نباشید
    همانطور که خودتان میفرمایید این وب سایت در حوزه سلامت و از دیدگاه علمی بحث نموده و مطالبی رو جهت افزایش آگاهی و دانش عموم در این حوزه، در اختیار عموم قرار میده. قطعأ جنابعالی هم بعنوان یک فرد علمی و صاحب دانش قبول دارید که سلامت یک فرد فقط در سلامت جسم اون خلاصه نمیشه و بی شک سلامت روح و روان هم در بر میگیره و چه بسا اغلب سلامت جسم در گرو سلامت روح هستش. حال با توجه به این موضوع خواهشمندم در پستی جداگانه و بصورت مفصل و حتی با استفاده از کارشناسان و متخصصان حوزه روانشناسی به تأثیرات روانشناختی و منفی عمل ختنه بر روی کودکان بخصوص افرادی که در سنیین بالا این عمل روی آنها انجام میشه بپردازید و راههای پیشگیری و توصیه های لازم رو در این خصوص بهشون اشاره کنید. چون خیلی از والدین ما از روی جهل و نادانی این عمل رو به سنینی موکول میکنن که بچه همه چی رو متوجه میشه و بدتر از اون این عمل و جلوی دیگران و حتی در حضور زنان و دختران انجام میدن، عکس و فیلم تهیه میکنن در اختیار دیگران قرار میدن و حتی تازگی ها شاهد قرار دادن اونها و توضیحشون در قالب وبلاگ از طرف مادران ناآگاه هستیم. متأسفانه در این حوزه زیاد بهش پرداخته نشده و با توجه به اینکه قابل توجیه نیست که به بهانه سلامت جسم سلامت روح و روان و به خطر بندازیم، پس این رسالت بر روی دوش شما بعنوان فردی علمی و کسی که خودش رو موظف به اطلاع رسانی های علمی به مردم و آگاهی بخشیدن به اونها میدونه هستش و امیدواریم به زودی شاهد چنین اقدام مثبت و اثرگذاری از شما باشیم در این زمینه ان شاءالله، چون این موضوع علمی هست و مذهبی نیست که به کارشناسان مذهبی واگذار کنید. (البته به صورت مفصل و علمی و کارشناسانه نه فقط در قالب چندیدن خط توصیه خشک و خالی)
    با سپاس و آرزوی موفقیت برای شما

 59. شهرام اکبری گفت:

  نکته مهمی که باید توجه داشت، این است که آلت ختنه نشده در واقع به نوعی درون پوست اضافی حبس شده و پس از بریده شدن پوست اضافی آزاد می‌شود.
  من خودم به یاد دارم زمانی که ختنه شدم، پس از بریده شدن پوست اضافی احساس کردم طول آلتم افزایش پیدا کرده.
  بنابراین ختنه نه تنها باعث کاهش میل جنسی نمی‌شود بلکه به نوعی باعث آزاد شدن آلت هم می‌شود.

 60. مهدی ایمانی گفت:

  سلام باعرض خسته نباشید من ۱۴ سالمه و یک هفت ختنه کردن همشم تقصیر پدرم بوده در نوزادی منو ختنه نکرده هالا پانسمانو ورداشتم شلوارم ب جای بخیه ها میخوره تیر میکشته و قراره مهمون هم برامون بیاد میخوام ک نفهمن راستی جای بخیه تو چ مدتی خوب میشه و کی کامل کامل خوب میشه راستی ازش اب شفاف هم ازش میاد راهنمایی کنید ممنون

  • مدیرسایت گفت:

   دوست عزیزم سلام ، نهایتا تا یک هفته ی دیگه جای بخیه ها خوب میشه ، اون مایه شفاف هم طبیعیه نگران نباشید

 61. مهدی ایمانی گفت:

  ببخشید بازم مزاحم شدم من روی این موضوع حساسم بازم ببخشید من الان شرت پوشیدم مشکلی نداره از لحاظ گرما میگم

 62. مهدی ایمانی گفت:

  جواب بدین دیگه

 63. مهدی ایمانی گفت:

  فکرمیکردماین بهترین سایته ولی جواب نمیدین که

ارسال نظرات